Wireless

 شبکه هاي بي سيم (Wireless) يکي از تکنولوژي هاي جذابي هستند که توانسته اند توجه بسياري را بسوي خود جلب نمايند و عده اي را نيز مسحور خود نموده اند.  هرچند اين تکنولوژي جذابيت و موارد کاربرد بالايي دارد ولي مهمترين مرحله که تعيين کننده ميزان رضايت از آن را بدنبال خواهد داشت ارزيابي نياز ها و توقعات و مقايسه آن با امکانات و قابليت هاي اين تکنولوژي است. ناديده گرفتن حقايق، امکانات فني و موارد کاربرد اين تکنولوژي نتيجه اي جز شکست و  …

عدم رضايت نخواهد داشت. نکاتي که در اينجا به آنها اشاره ميکنم مجموعه دانسته هايي است که ميتواند در انتخاب و يا عدم انتخاب شبکه بي سيم و بکارگيري موثر و مفيد آن به شما کند.

شخصاً با افراد و سازمان ها متعددي برخورد داشته ام که در بکارگيري شبکه هاي بي سيم دچار شکست شده اند فقط به اين دليل که صرفاً مسحور جدابيت کلمه Wireless گرديده اند بدون اينکه ارزيابي و شناختي نسبت به واقعيات و موارد کاربرد آن داشته باشند لذا فکر کردم جمع آوري برخي دانستني ها، بايدها و نبايد ها که شرکت هاي ارائه کننده تجهيزات بي سيم کمتر آن را به مشتري منتقل ميکنند ميتواند آگاه بخش و موثر در تصميم گيري درست باشد.

آنچه در اين نوشته به آن توجه شده با اين فرض صورت گرفته که هدف از بکارگيري تکنولوژي Wireless جهت راه اندازي شبکه LAN بصورت بي سيم است و شامل سناريو هاي ارتباطات       Point-to-Point نمي شود.

 • در هر شبکه بي سيم Access Point ها نقش سرويس دهنده و کارت هاي شبکه بي سيم که ميتواند بصورت PCI، PCMCIA و USB باشند کاربران سيستم را تشکيل ميدهد.
 • غالب تجهيزات بي سيم که براي برپايي شبکه LAN مورد استفاده قرار ميگيرند مبتني بر استاندارد ۸۰۲٫۱۱ از نوع ديد مستقيم هستند و گيرنده و فرستنده بايد ديد مستقيم به يکديگر داشته باشند.
 • فاصله کاربر از Access Point، تعداد ديوارها، جنس ديوارها و نوع مصالح ساختماني و مبلمان داخلي تاثير گذار بر سرعت و برد شبکه دارد.
 • بالاترين سرعت قابل دسترس مطابق استانداردهاي ۸۰۲٫۱۱a و ۸۰۲٫۱۱g معادل ۵۴Mbps ميباشد و سرعت هاي بالاتر از مکانيزم هاي نرم افزاري و شرايط خاص استفاده ميکنند.
 • سرعتي که اين تجهيزات مدعي آن هستند بر خلاف پيش فرض فکري بسياري بصورت Half-Duplex است که براي مقايسه ظرفيت شبکه هاي بي سيم با شبکه هاي Ethernet بايد رقم ارائه شده تجهيزات بي سيم را بر عدد دو تقسيم نمود.
 • در شبکه بي سيم Access Point دستگاهي است که ميتوان آن را معادل هاب در شبکه Ethernet دانست و مانند هاب پهناي باند آن بصورت Shared در اختيار کاربران قرار ميگيرد.
 • با توجه به اطلاعات بالا ميتوان نتيجه گرفت که يک Access Point منطبق بر ۸۰۲٫۱۱g داراي پهناي باند اشتراکي و Half-Duplex برابر ۵۴ Mbps ميباشد که ميتوان گفت برابر ۲۵Mbps بصورت Full-Duplex خواهد بود. از آنجايي که اين پهناي باند اشتراکي ميباشد چنانچه ۵ کاربر از اين Access Point بخواهند استفاده کنند هرکدام پهناي باندي برابر ۵Mbps خواهند داشت مگر آنکه آنقدر خوش شانس باشند که در هر لحظه فقط يکي از اين کاربران نياز به دسترسي به منابع شبکه اي داشته باشد تا بتواند بتنهايي از ۲۵Mbps استفاده نمايد. پس محاسبه تعداد Access Pointهاي مورد نياز رابطه مستقيم با تعداد کاربران هميشه Online و ميزان مصرف آنها دارد.
 • کاربران شبکه هاي بي سيم بيشترين رضايت را زماني خواهند داشت که عمده کاربري آن جهت دسترسي به اينترنت و منابع اينترنتي باشد که برخورداي از ۱۰۰Kbps هم براي کاربران کفايت خواهد کرد.
 • در هيچ کجا شما نميتوانيد يک خط نوشته پيدا کنيد که شبکه هاي WLAN را جايگزيني براي شبکه هاي Ethernet معرفي کرده باشد! شبکه هاي WLAN يک راه حل هستند براي مواقعي که امکان کابل کشي و استفاده از شبکه Ethernet امکانپذير نيست و يا اولويت با Mobility و يا حفظ زيبايي محيط است. سالن هاي کنفرانس، انبارها، محيط هاي کارخانه اي، کارگاه هاي عمراني و محيط هاي نمايشگاهي بهترين نمونه ها براي استفاده موثر از شبکه هاي WLAN ميباشند.
 • و اما قابل توجه دوستان امنيتي! راه اندازي يک شبکه بي سيم بسيار راحت و سريع امکانپذير است وليکن به همين سادگي و سرعت نيز امکان رخنه در آن وجود دارد. روش هاي مختلفي جهت امن سازي اين شبکه هاي توسعه داده شده که با صرف کمي وقت ميتوان يکي از اين روش ها را بکار برد تا از سوء استفاده و يا صدمه جلوگيري شود.
 • با توجه محدود بودن پهناي باند شبکه هاي بي سيم کد هاي مخرب مخصوصاً کرم هاي اينترنتي (Worm) بسادگي ميتوانند در صورت ورود به شبکه Access Point را بدليل بار مضاعف مختل کنند. حتماً در شبکه هاي بي سيم هر چند کوچک از وجود برنامه هاي آنتي ويروس و بروز بودن آنها اطمينان حاصل کنيد. بسيار اوقات حرکت Wormها باعث از کار افتادگي Access
 • Point و اصطلاحاً Hang کردن آن ميشود که ممکن است در برداشت اوليه خراب بودن Access Point منبع مشکل تشخيص داده شود.

باز يادآور ميشوم شبکه هاي بي سيم حداقل با مشخصات فعلي يک راه حل هستند براي شرايطي که در آن امکان استفاده از Ethernet و کابل کشي وجود ندارد و نه يک جايگزين Ethernet و اگر کسي غير از اين به شما گفت ميتوانيد بصورت خيلي خاصي (Special) در صورتش نگاهي بياندازيد! بکارگيري از شبکه هاي بي سيم در کنار شبکه Ethernet براي کاربران Mobile که ممکن است هر لحظه با Laptop و يا PDA خود از گرد راه برسند و يا سالن کنفرانس و اجتماعات هموراه بسيار سودمند و رضايت بخش خواهد بود. همچنين امکاني که بصورت موقتي برپا شده اند نظير پروژه هاي عمراني و نمايشگاه ها و دفاتر استيجاري نيز در فهرست موارد کاربرد شبکه هاي بي سيم قرار دارند.

راه‌اندازي شبکه‌هاي بي‌سيم در ابتدا با ظهور استاندارد wifi802.11 و نسخه‌هاي a، b و g آن آغاز شد. استفاده از استانداردهاي ياد شده به کاربران رايانه‌هاي مختلف امکان مي‌داد تا به صورت بي‌سيم با هم ارتباط برقرار کنند و حتي به شبکه اينترنت هم متصل شوند.

اما اين روزها خبر از تدوين استاندارد جديدي براي شبکه‌هاي بي‌سيم توسط شرکت اينتل به گوش مي‌رسد. استاندارد مذکور موسوم به Wimax 802.16 نسل جديد شبکه‌هاي بي‌سيم را سازمان خواهد داد. استفاده از استاندارد ياد شده سرعت ارتباطات بي‌سيم را به نحو چشمگيري افزايش داده و حجم اطلاعات رد و بدل شده در شبکه‌هاي اطلاع‌رساني محلي را نيز بالا مي‌برد.

استفاده از Wimax فعلا براي عموم ممکن نيست، اما مدافعان هيجان زده آن در مورد مزايايش ادعاهاي

فراواني مي‌کنند؛ ارزان بودن تجهيزات مورد نياز، قابليت به کارگيري ساده، سرعت بالاي انتقال اطلاعات که به ۷۰ مگابيت در ثانيه هم مي‌رسد و از همه مهمتر برد که شبکه بي‌سيم که معادل با ۵۰ کيلومتر است، از جمله مزاياي Wimax نسبت به wi-fi است. بسياري از کارشناسان اين فناوري بي‌سيم را راهي مناسب و به صرفه براي انتقال اطلاعات به فواصل دور دست مي‌دانند. اين در حالي است که برد فناوري بي‌سيم wi-fi از چندين متر فراتر نمي‌رفت.

Wimax نيز مانند wi-fi بيش از يک استاندارد دارد. ۲ مدل اصلي اين استاندارد به ترتيب، «بي‌سيم ثابت» ۸۰۲٫۱۶REVD و «بي‌سيم نيمه‌سيار قابل کوچ» ۸۰۲٫۱۶e نام دارند. استاندارد سوم به نام «بي‌سيم سيار» ۸۰۲٫۲۰ به تازگي معرفي شده و انتظار مي‌رود که در آينده اي نزديک به عنوان استاندارد غالب و برتر صنايع مختلف برگزيده شود. استفاده از استاندارد به کاربران شبکه‌هاي بي‌سيم امکان مي‌دهد تا در صورت ثابت بودن در يک محل به اينترنت متصل شوند، اما ۲ استاندارد ۸۰۲٫۱۶e و ۸۰۲٫۲۰ به افرادي که در حال جابجايي هستند امکان استفاده از امکانات مشابهي را مي‌دهد. با اين حساب انتظار مي‌رود که ۲ استاندارد اخير از مقبوليت و شهرت بيشتري برخوردار شوند. مزيت ديگر استاندارد ۸۰۲٫۱۶ Revd آن است که کاربران آن ضرورتا نبايد در تيررس ايستگاه‌هاي پرسرعت بي‌سيم قرار داشته باشند و به عبارت ديگر وجود موانع و عوارض طبيعي و غيرطبيعي ارتباط بي‌سيم کاربر اين استاندارد را مختل نخواهد کرد.
انتظار مي‌رود تا ظرف يکي، دو سال آينده بسياري از کامپيوترهاي لپ‌تاپ به جاي فناوري بي‌سيم wi-fi به فناوري wimax مجهز شده و از مزاياي گسترده و بخصوص برد فراوان آن بهره‌مند شوند.
در فناوري wimax به جاي نقاطي موسوم به Hotspot که در فناوري wi-fi به نوعي ساطع‌کننده امواج بي‌سيم برقرارکننده اتصال با اينترنت بودند، از محوطه‌هايي موسوم به «hot zones» استفاده مي‌شود که گستردگي و شعاع نفوذ بيشتري دارند. با توجه به همپوشاني اين ايستگاه‌ها، کاربران ديگر مجبور به ثابت ماندن در يک نقطه براي اتصال به شبکه نيستند و با خيالي آسوده مي‌توانند ضمن قدم زدن يا حتي مسافرت درون‌شهري از خدمات متنوع اينترنتي بهره ببرند. اين بدان معناست که شما اينترنت را هميشه در جيبتان خواهيد داشت.

مقامات شرکت اينتل اظهار اميدواري کرده‌اند که دسترسي به wimax ثابت تا پايان سال جاري و بهره‌مندي از استانداردهاي wimax بسيار تا پايان سال ۲۰۰۶ ميلادي امکانپذير شود.

همچنين قرار است تا کاربران رايانه‌هاي نوت‌بوک از اواخر سال آينده و مالکان رايانه‌هاي جيبي و PDA از اواخر سال ۲۰۰۷ بتوانند از اين فناوري منحصر به فرد بهره‌مند شوند.

در حال حاضر تعدادي از شرکت‌هاي دست‌اندرکار فناوري براي نصب امکانات مورد نياز براي استفاده از اين فناوري در حال مذاکره هستند. به عنوان مثال شرکت آلکاتل ساخت تجهيزات مبتني بر استاندارد ۸۰۲٫۱۶REVD را آغاز کرده و به گفته مقامات اين شرکت با اين کار درصدد جلب نظر صاحبان مشاغل کوچک و متوسط است. انتظار مي‌رود تا تلاش‌هاي آلکاتل در اين حوزه تا اواسط سال ۲۰۰۶ به نتيجه برسد.

بد نيست در پايان به اين نکته هم اشاره کنيم که اقبال wimax منحصر به آمريکا نيست و در آسيا، کشورهاي سنگاپور و ژاپن به پيشتازان استفاده از اين فناوري مبدل شده‌اند.

مارکوني

۱۸۹۶، Guglielmo Marconi در کنار اولين دستگاه مخابراتي خود

گوليلمو مارکوني در ۲۵ آوريل ۱۸۷۴ در بولوگنا (Bologna) ايتاليا متولد شد. وي دومين پسر خانواده جوزپه مارکوني و آني جيمسون که از خانواده هاي اشراف و متشخصين ايتاليا به شمار مي رفتند، بود. مادرش آني دختر آندرو جيمسون از نوادگان دافنه (Daphne) در وکسفورد (Wexford) ايرلند براي خود تاريخچه بزرگي خانوادگي داشت.

مارکوني به طور خصوصي درس خواند و تحصيلاتش را زير نظر معلمان کار کشته ايتاليايي در بولوگنا و فلورانس ادامه داد. به عنوان يک پسربچه علاقه زيادي به فيزيک و علوم الکترونيکي داشت و کارها و پژوهش هاي کساني مثل ماکسول، هرتز و….را بررسي و مطالعه ميکرد.

در سال ۱۸۹۵ تجربيات و فعاليتهاي آزمايشگاهي اش را در لابراتوار پدرش در پونتچيو (Pontecchio) شروع کرد جايي که اولين سيگنالها و نشانه هاي راديويي تلگراف بي سيم را در فاصله يک و نيم مايلي مخابره کرد. در سال ۱۸۹۶ مارکوني تجهيزات آزمايشگاهي خود را به انگليس آورد و در آنجا با سر ويليام پريس (William Preece) مهندس الکترونيک اداره پست آشنا شد و بعد از يک سال حق ثبت امتياز اولين سيستم تلگراف بي سيم را دريافت کرد و اين اختراع را به نام خود ثبت کرد.
تاسيس کمپاني مارکوني

يکي از دستگاههاي فرستنده راديويي مارکوني او با موفقيت تمام سيستم مخابره بي سيم خود را در لندن بين ايستگاه مخابراتي ساليسبوري (Salisbury) و بريستول (Bristol) در معرض نمايش گذاشت و در ژولاي ۱۸۹۷ کمپاني تلگراف بي سيم و سيگنال The Wireless Telegraph & Signal را با مسووليت محدود تاسيس کرد. اين شرکت در سال ۱۹۰۰ به کمپاني تلگراف بي سيم مارکوني تغيير نام داد. در همان سال سيستم بي سيم خود را در حضور مقامات دولتي ايتاليا در اسپزيا (Spezia) به معرض نمايش گذاشت. اين نمايش در ايتاليا در فاصله ۱۲ مايلي انجام شد که رکوردي چشمگير تا آنزمان بود. در سال ۱۸۹۹ ارتباط تلگراف بي سيم ميان دو کشور فرانسه و انگليس برقرار شد. او ايستگاههاي بي سيم ثابتي را در نيدلز (Needles)، ايسل آو ويت ( Isle of Wight)، بورن موث (Bournemouth) و پس از آن در هاون هتل (Haven Hotel) ، پول (Poole) و دورست (Dorset) ايجاد کرد. وي همچنين در سال ۱۹۰۰ شماره مشهور ۷۷۷۷ را براي امتياز مخابرات بي سيم هم فرکانس را به نام خود ثبت کرد.

 يک فرضيه با اثبات تجربي

در دسامبر سال ۱۹۰۱ او توانست فرضيه امواج راديويي که تحت تاثير چرخش زمين و در مدار آن قرار نمي گرفتند را اثبات کند. او با بيان اين فرضيه اقدام به مخابره کردن اولين سيگنالهاي امواج راديويي در درياي آتلانتيک ميان پولدهو (poldhu)، کورن وال ( Cornwall) و سنت جونز (St. John’s )، نيو فاوند لند (Newfoundland) به فاصله ۲۱۰۰ مايلي مخابره کرد.

سالهاي ۱۹۰۲ تا ۱۹۱۲ او اختراعات ديگري را به ثبت رساند. در ۱۹۰۲ در طول سفر دريايي خود به فيلادلفياي آمريکا تاثيرات روشنايي روز و ارتباط مستقيم آن با ارتباطات و امواج بي سيم را کشف کرد و در همان سال امتياز رد ياب مغناطيسي خود را که پس از آن تبديل به گيرنده استاندارد امواج راديويي شد ثبت نمود. اين گيرنده براي سالهاي طولاني يک الگوي استاندارد و جامع بود.

(Wireless application Protocol) WAP

WAP يک استاندارد جهاني براي ايجاد ارتباطات اينترنت و خدمات تلفني پيشرفته بر روي تلفن هاي همراه ديجيتالي، Pager ها، وسايل ديجيتالي و پايانه هاي بي سيم است، WAP يک پروتکل جهاني است و به کاربران موبايل در استفاده از وسايل بي سيم اختيار تام مي دهد که به آساني پردازش کنند و به کليه عملکردها سرويس مي دهد. همچنين با ايجاد کردن امکاناتي ساده در ارتباطات و ابزارات انتقال دهنده اطلاعات آزادي را براي کاربر ايجاد مي کند تا از اين نوآوريها و سرويس هاي لازم استفاده کند. در واقع هدف دسترسي سريع و آسان در تبادل اطلاعات و سرويس دادن به کاربران موبايل است.
WAP از ابزاراتي مانند بي سيم ديجيتالي، پيجرها، Waysradio -Two ، تلفن هاي Smart و غيره استفاده مي کند. اين پروتکل با شبکه هايي همچون MA-CPPDREFEX-FLEX-TDMA-PHS-PDC-GSM-CD و ….. کار مي کند.

از جمله اجتماعات صنعتي که هرگونه کاستي و کمبود را در انتقال اطلاعات بي سيم جبران مي کند، WAPForum است که به ارتباطات تلفن و تلفن هاي همراه ديجيتالي و پايانه هاي بي سيم سرويس     مي دهد و باعث توسعه آنها مي شود. هدف WAPForum تشويق مشتريان و آوردن آنها به بازارهاي صنعتي بي سيم است که در واقع کنترل و نظارت بر رشد بازار بي سيم و توسعه توليدات داخلي را بر عهده دارد.

WAPForum بيش از ۹۰ درصد اين بازارها را در اختيار دارد .

اطلاعات مربوط به شرکت هاي وابسته به WAPForum بايد قابل تأييد باشند در غير اين صورت بي ارزش تلقي مي شوند و در آنها WAP غير قانوني خواهد بود.

با توسعه WAP به نيازهاي کاربران پاسخ داده مي شود و زمينه اي براي بالا بردن توانايي و ايجاد زير ساختارهاي جديد در WAP فراهم مي شود. به اين ترتيب سفارشات مختلف افزايش پيدا مي کند و شبکه هاي مختلفي راه اندازي مي شود. WAPForum از وجود برنامه هاي مستند و پيشرفته خبر مي دهد، کاربرد اين برنامه ها، تست کردن اطلاعات است که نشان مي دهد آيا پروتکل WAP پذيرفته شده است يا خير.

و در صورت تأييد شدن به سرمايه گذاران اجازه رسمي خواهد داد تا از WAP استفاده کنند. از جمله شرکت کنندگان WAPForum ، ترمينال ها و سازندگان زير ساختارهاي WAP ، سرويس دهندگان و کاربران و توليد کنندگان نرم افزاري به شمار مي روند.

قبل از تشکيل WAPForum ، شرکت هايي با فراهم کردن محيط و با در زمينه توسعه عمليات اوليه و سرويس هاي شبکه و ايجاد زمينه هاي پيشرفته کنترلي، تلاش کردند تا پردازش اطلاعات را در محيط WAP به حداقل برسانند. شرکت هايي نظير Nokiaباعث رشد بازار شوند ولي پيشنهاد هايي از سوي

شرکت هاي مختلف از جمله موتورولا، WAPForum در ۱۶ ژوئن ۱۹۹۷ تشکيل شد و تمامي سازندگان ابزارات بي سيم را تحت سيطره خود قرار داد.

WAP چگونه کار مي کند؟

بشر همواره به دنبال ابزاراتي است که ارتباطات را به ساده ترين شکل برقرار کند. سازندگان ابزارات ديجيتالي و کامپيوتري، صفحات اينترنتي را بر روي صفحات کوچک و تک رنگ وسايل بي سيم پياده مي کنند. WAP از زباني به نام WML استفاده مي کند و صفحات اينترنت به زبان HTML نوشته شده است. وب شما را با يک موبايل و يا يک کامپيوتر پشتيباني مي کند. اگر چه پايه و اساس WAP بر روي تکنولوژي اينترنت است ولي وب و اينترنت در کنار هم قرار مي گيرند. هر شخصي با داشتن سايت اينترنتي، مي تواند از اطلاعات موجود در صفحات وب با اطلاع شود با توجه به آن که WAP و اينترنت در کنار هم و وابسته به يکديگرند بنابراين در صفحات بي سيم، نرم افزار رمز گشايي نظير (WTLS(Wirddess Transport layer Secunily قرار مي دهند. اين نرم افزار همانند فيلتري عمل کرده و پيش از آن که صفحه به تلفن همراه يا وسايل بي سيم شما ارسال شود آن را از کد HTML به کد WML تبديل مي کند.

ابتدا کاربر با ارسال نشاني و يا درخواستي را به سوي شبکه ارسال مي کند و به اين درخواست توسط ريز مرورگرها به امواج محيط انتقال داده شده و پس از رسيدن به برجهاي مخابراتي به سمت سرويس دهندگان شبکه ارسال مي شوند. Server هاي شبکه با استفاده از اطلاعات (DNS) يا Domain System Name و در صورتي که درخواستها را تأييد کردند به آنها سرويس داده و به سمت User ارسال مي کنند. البته وجود فيلتر در دو زمان ضروري است. در اين زمان است که کاربر مي تواند آنچه را که درخواست کرده بر روي تلفن همراهش مشاهده کند.

عمليات موجود در WAP ، WAP را به پنج لايه پروتکلي تقسيم مي کند، اين پنج لايه عبارتند از:

 1. محيط عملياتي بي سيم يا Lication Envircoment Wireless App) WAE )اين لايه شامل آژانس هاي کاربري است، در اين لايه تبديل زبان WML به زبان نمايشي پيشرفته صورت مي گيرد که اين ترجمه بر پايه TTML، HTML، HDML است.
 2. پروتکل جلسه بي سيم يا ( WSP (Wireless Session Protocol  در اين لايه مديريت مکالمات در ايجاد، تبادل و قطع ارتباطات را بر عهده دارد.
 3. پروتکل اجرايي بي سيم يا ( WTP Wireless Session Protocol عملکرد اين لايه بر پايه اجرايي شيء گرا (TCP/T) مي باشد.
 4. پروتکل امنيتي بي سيم يا ( WTLS( Wireless Session Protocol کنترل خطا در جهت ارسال و تبادلات اطلاعاتي در اين لايه تشخيص داده مي شود.
 5. پروتکل دياگرام بي سيم ( WDP (Wireless Session Protocol  اين لايه در سطحي قرار دارد که مي تواند با کاربر در ارتباط باشد و درخواستهاي کاربر را منتقل کند.

حال مقايسه اي بين اينترنت و پروتکل هاي WAP انجام مي دهيم.

پروتکل هاي WAP:

محيط کاربردي بي سيم ( WMLScript، WML(WAE پروتکل Session بي سيم (WSP) پروتکل اجرايي بي سيم (WTP) لايه امنيتي در انتقال بي سيم دياگرامهاي (VDP) يا (WDP) پروتکل هاي Internet:
HTML
Javascript
HTTP
TLSSSL
TCP
IP
دقت در محرمانه بودن اطلاعات مي تواند باعث ايجاد امنيت شود.

در WAP ، پروتکل هاي ryption-Enc به صورت مخفيانه و کاملا” خصوصي اطلاعات را ارسال مي کند. دروازه هاي وب ارتباطات امنيتي را ايجاد کرده تا کاربران در اينترنت به صورت خصوصي به منبع تقاضا در شبکه دسترسي داشته باشند.

محيط WAP چگونه است؟

محيط WAP از سه قسمت تشکيل شده است.

سرويس دهندگاني که مانند ديوار ارتباطي در بين شبکه هاي IP و شبکه هاي بي سيم قرار گرفته اند و به کليه عمليات موجود سرويس مي دهند، همانند فيلتر ترجمه مي کند و محتويات HTML را روي يک صفحه سازگار يا وب قرار مي دهند.

ريز مرورگرها که به واکنشها در برابر عملياتها پاسخ مي دهند.

عملياتي که وب را براي کاربر فراهم مي کند.

عمليات و سرويس هايي که در شبکه وجود دارند مي توانند در صورت نياز، حجم جديدي از اطلاعات را بدون هيچ تغييري در کد مربوطه ايجاد کنند و به تمامي نيازهاي کاربران سرويس دهند. در بين شبکه هاي سرويس دهنده و سرويس گيرنده يک عنصر واسطي به نام WTP يا (Wireless Telephony application) است که نظارت بر کار کنترل کنندگان و سرويس دهندگان موجود در شبکه دارد و همچنين باعث توسعه عملکرد لايه هاي امنيتي مي شود، البته محيط WTA از محيط  WML در دو مرکز، کار نظارت را بر عهده دارد، در مرکز سرويس دهنده و در مرکز سرويس گيرنده. البته بايد گفت با آن که وب دريچه اي از توسعه را بر روي دانش آموختگان باز کرده ولي مانند برنامه توسعه گري مشکلاتي را به همراه آمد و آن چيزي جز دخالت ويروسها برنامه نفوذي به درون صفحات بي سيم نمي تواند باشد.
 Jataayu از ايجاد نرم افزار ۲٫۰WAP  خبر مي دهد/

 Jataayu در پيشرفت سيستم هاي ۲٫۰WAP جهاني سهيم مي باشد. در چهارم اکتبر سال ۲۰۰۱، کشورهايي مانند بنگلادش و هند، نرم افزار Jataaya را جانشين WAP قرار دادند. همچنين WAPForum ، يک Forum بين المللي در تکنولوژي بي سيم است که در آگوست امسال ۲٫۰WAP خبر مي دهد.
۲٫۰WAP پيشرفته تر از پردازشگر ۱٫۲WAP است و انتظار مي رود که موبايلي با ارتباط صنعتي را با WAP X10 ايجاد کند. استاندارد ۲WAP از کاربرد شبکه هاي پيچيده موبايل، پردازش مستقيم، سايتهاي http و امنيت هاي پشتيبان خبر مي دهد، Jataayu مانند تعدادي WAPForum است که پيوند محکمي با ۲WAP دارد.

TCS و CE از جمله سرمايه گذاران نرم افزار Jataayu هستند. نرم افزارJataayu يک استراتژيک TCS در محيط WAP مي باشد. سيستم هاي ميکرو عددي در سال ۲۰۰۰ نرم افزار Jataayu را رواج داد. Jataayu در جهان به دليل توليد WAP به مقام چهارم برتري يافته است.

کاربران راه حلي را براي سرويس دهندگان موبايل، موسسات نرم افزاري را در هند و برخي از کشورها فراهم کرده اند.

Jataayu درVoiceXML ،Syncml ،WAP  عملکردهاي Sim و خدمات اينترنتي مانند mail-PIM، chat، e و پيام گير تخصص دارد.

استراتژيک Jataayu وابسته است و سرمايه گذاران بزرگترين شرکت هاي نرم افزاري Tata هستند که به آن سرويس مي دهند. com.tcs.www با تشکيل هيات اعزامي بي سيم، اينترنت و تصوير ساختگي از اطلاعات اينترنتي در هر جايي و در هر زماني، Jataayu را در بهترين مکان قرار داده اند و توليدات، کاربردها، سرويس ها و راه حل بازارهاي همگاني را پيشنهاد کرده اند.

اولين مشتري موبايل امنيتي EZOS مي باشد که توسط ۲۱FZOS، EZWAP ميکرو Browser را پيشنهاد کرد.

EZOS يک سرويس دهنده فعال در زمينه شغلي T.I. موبايل است که از نسل بعدي ميکرو Browser هاي اروپايي خبر مي دهد که بعد از ميکروسافتهاي Baleelone و ۲۰۰۱Ed-Tech قرار گرفته است. مزيت اصلي ۲۱EZWAP حفاظت از زبانهاي پيچيده از جمله (XTML اوليه، CHTML، WML ) مي باشد که اين زبانها به وسيله موبايل هاي اينترنتي و کاربران بسيار ماهر در بين تکنولوژي امنيتي DR ايجاد مي شوند.

همزمان با گسترش تجارت الكترونيك و تبديل روابط و تعاملات سنتي به روابط الكترونيكي، سازمان‌ها و كاربران اين فن‌آوري به اين سمت مي‌روند كه در كنار استفاده از مزاياي اين فن‌آوري، خود را از خطرات احتمالي مصون نگه‌داشته و بر ميزان امنيت سيستم‌هاي خود بيفزايند. اولين گام براي رسيدن به چنين مطلوبي تعيين سياست‌هاي امنيت كامپيوتري سازمان مي‌باشد.يكي از مواردي كه در سياست امنيتي سازمان لحاظ مي‌شود، شناخت آسيب‌پذيري‌ها و مشكلات امنيتي سازمان و به عبارت ديگر ارزيابي امنيتي مي‌باشد. ارزيابي امنيتي نقاط آسيب‌پذيري سيستم‌ها و شبكه‌هاي گوناگون را كشف كرده و زمينه لازم جهت بر طرف كردن آن‌ها را فراهم مي‌آورد.براي انجام ارزيابي امنيتي، متدولوژي‌هاي گوناگوني پيشنهاد شده است، متدولوژي مورد استفاده در شركت امن‌افزار گستر شريف، حاصل مطالعه و بررسي متدولوژي‌هاي مختلف به منظور توليد و استفاده از يك متدولوژي كامل و همه‌منظوره مي‌باشد. تعدادي از پيمانه‌هاي اصلي اين متدولوژي عبارتند از:

۱- پويش شبكه
۲- پويش آسيب‌پذيري‌ها
۳- آزمون گذرواژه‌ها
۴- آزمون رويدادنامه‌ها
۵- آزمون بررسي جامعيت
۶- آزمون برنامه‌هاي مخرب
۷- آزمون كنترل‌هاي امنيتي
۸- آزمون حملات از كاراندازي خدمات
۹- آزمون War Dialing
۱۰- آزمون War Driving
۱۱- آزمون نفوذ واقعي

۱- پويش شبكه : در اين مرحله با استفاده از ابزارهاي گوناگون پويش شبكه و سرويس‌هاي شبكه‌اي، ليست ميزبان‌ها و سرويس‌هاي فعال و درگاه‌هاي باز مشخص مي‌شود. با مقايسه نتايج پويش با سياست‌هاي امنيتي مورد نظر مي‌توان موارد مغاير با سياست‌هاي امنيتي را تشخيص داده و آن‌ها را برطرف نمود. اين موارد انحراف مي‌تواند ناشي از وجود ميزبان‌هاي غير مجاز يا بالابودن سرويس‌هاي غيرضروري بر روي ماشين‌هاي موجود باشد. هم‌چنين در صورت استفاده از ابزارهاي ويژه پويش، مي‌توان نوع سيستم‌عامل‌ها برنامه‌هاي كاربردي فعال بر روي‌ آن‌ها را نيز بدست آورد.

۲- پويش آسيب‌پذيري‌ها : در اين مرحله با استفاده از برنامه‌هاي گوناگون پويش آسيب‌پذيري‌ها، علاوه بر شناخت ميزبان‌ها و سرويس‌هاي فعال بر روي آن‌ها، نقاط آسيب‌پذيري موجود نيز كشف و گزارش مي‌شود. ابزارهاي پويش آسيب‌پذيري‌ها، به دو دسته مختلف تقسيم مي‌شوند: مبتني بر ميزبان و مبتني بر شبكه. ابزارهاي مبتني بر ميزبان، با نصب و اجرا بر روي ميزبان مورد نظر، اقدام به جستجو و كشف نقاط آسيب‌پذيري مي‌نمايند. با توجه به سطح دسترسي ويژه‌اي كه اين ابزارها از آن برخوردار مي‌باشند، امكان كشف آسيب‌پذيري‌هاي يك ميزبان را در سطح بالايي فراهم مي‌آورند. از طرف ديگر، ابزارهاي پويش مبتني بر شبكه، با پويش ميزبان مورد نظر و ارسال ترافيك سعي در كشف نقاط آسيب‌پذيري مي‌نمايند. براي رسيدن به نتايج مطلوب، هر دو دسته ابزارهاي پويش آسيب‌پذيري مورد استفاده واقع مي‌شوند. از طرف ديگر، با توجه به وجود خطاي مثبت غلط در خروجي اين ابزارها نياز به بررسي و تحليل خروجي آن‌ها توسط كارشناسان‌ خبره وجود دارد. خروجي اين مرحله از ارزيابي در برگيرنده اطلاعات مناسبي راجع به آسيب‌‌هاي موجود، علت بروز آسيب‌پذيري و شيوه برطرف كردن يا كاهش مشكلات آن‌ها مي‌باشد. در حال حاضر، علاوه بر استفاده از ابزارهاي پويش آسيب‌پذيري‌ها، به منظور شناخت و كشف آسيب‌پذيري سرويس‌هاي رايج و مشهور موجود، چك‌ليست‌هاي ويژه‌اي نيز توسط كارشناسان اين شركت توليد شده است كه استفاده از آن‌ها كمك فراواني به شناخت آسيب‌پذيري‌هاي يك ميزبان يا سرويس خاص نموده و نقاط ضعف ابزارهاي پويش را مي‌پوشاند.

۳- آزمون گذرواژه‌ها : امنيت گذرواژه‌ها ارتباط مستقيمي با امنيت ميزبان‌ها و سرويس‌هاي كاربردي دارد. چنانچه گذرواژه‌هاي مورد استفاده به راحتي قابل حدس‌زدن باشد و يا به صورت ساده و رمزنشده بر روي كانال‌هاي ارتباطي انتقال يابد، امكان كشف و سوءاستفاده از آن‌ها را فراهم مي‌آورد. در اين مرحله از ارزيابي، امکان استخراج گذرواژه‌ها با شنود کانال‌هاي ارتباطي بررسي مي‌شود. هم‌چنين امکان حدس يا استخراج گذرواژه‌ها از روي فايل‌هاي ذخيره گذرواژه‌ها مورد بررسي قرار مي‌گيرد. خروجي اين مرحله، اطلاعات كاملي را راجع به ميزان قوت گذرواژه‌هاي انتخابي و يا چگونگي شنود گذرواژه‌ها ارائه مي‌دهد.

۴- آزمون رويدادنامه‌ها : سيستم‌عامل‌ها و برنامه‌هاي كاربردي گوناگون امكانات مختلفي را براي رويدادنگاري اطلاعات فراهم مي‌آورند. مطالعه و تحليل فايل‌هاي رويدادنگاري، اطلاعات مناسبي را راجع به عملكرد سيستم و مشكلات موجود در اختيار ارزياب امنيتي قرار مي‌دهد.

 5- آزمون بررسي جامعيت: بررسي جامعيت ‌فايل‌ها زمينه مناسب را براي پيدا كردن فايل‌هاي تغييريافته در اختيار ارزياب امنيتي يا مدير سيستم قرار مي‌دهد.

۶- آزمون برنامه‌هاي مخرب:  در حال حاضر بخش عمده‌اي از مشكلات كامپيوتري ناشي از گسترش ويروس‌ها و كرم‌هاي كامپيوتري مي‌باشد. در اين مرحله، چگونگي و سطح برخورد با برنامه‌هاي مخرب (اعم از ويروس‌، کرم و اسب‌تراوا)، قوت آنتي‌ويروس مورد استفاده و مكانيزم به‌روز رساني آن مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

۷- آزمون كنترل‌هاي امنيتي :بررسي قابليت‌هاي كنترل‌هاي امنيتي، چگونگي پيكربندي و مديريت آن‌ها، در اين مرحله از ارزيابي انجام مي‌شود. اين كنترل‌هاي امنيتي مي‌تواند شامل تجهيزات شبكه‌اي (مسيرياب‌، سوئيچ‌)، حفاظ و سيستم تشخيص تهاجم باشد.

۸- آزمون حملات از كاراندازي خدمات: با توجه به عوارض سوء حملات از كاراندازي خدمات در برپايي سيستم‌ها، در اين مرحله از ارزيابي، امكان انجام حملات از كاراندازي خدمات بر روي ماشين‌ها و سرويس‌هاي مختلف مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

۹- آزمون :War Dialing چنانچه از مودم در ساختار يك شبكه استفاده شده باشد، لازم است كه كنترل‌هاي امنيتي خاصي بر روي آن اعمال گردد، اين مرحله از ارزيابي به بررسي نقاط ضعف‌هاي ناشي از وجود مودم مي‌پردازد.

۱۰- آزمون :War Driving با توجه به گسترش استفاده از شبكه‌هاي بي‌سيم در سازمان‌ها و شبكه‌هاي مختلف لازم است كه مشكلات ناشي از آن نيز بررسي و مشخص گردد. اين مرحله از ارزيابي به بررسي نقاط ضعف ناشي از وجود ارتباطات بي‌سيم مي‌پردازد.

۱۱- آزمون نفوذ واقعي:  در اين مرحله از ارزيابي، شيوه‌هاي مختلف نفوذ به سيستم‌ها و شبكه‌هاي كامپيوتري از بيرون يا داخل سازمان بررسي و اجرا مي‌شود. خروجي اين مرحله از ارزيابي، اطلاعات كاملي را راجع به شيوه نفوذ، مراحل گوناگون انجام آن و طريقه گسترش دامنه نفوذ فراهم مي‌آورد. به عبارت ديگر در اين مرحله، ارزياب امنيتي در جايگاه يك مهاجم واقعي با هدف نفوذ به شبكه يا سيستم‌هاي داخلي يك سازمان عمل مي‌كند.

با انجام ارزيابي امنيتي در مراحل فوق، نقاط آسيب‌پذيري موجود كشف، علت بروز آن‌ها مشخص و چگونگي برطرف كردن يا كاهش مخاطرات آن‌ها گزارش مي‌شود. اين گزارش كمك فراواني به مدير سازمان در توليد، توسعه و مستندسازي سياست‌هاي امنيتي يك سازمان خواهد نمود.

تلفن بي سيم غير مجاز و امنيت شبکه مخابرات

بهره‌برداري غير مجاز از طيف امواج راديوئي و ايجاد تداخل در ارتباطات رادئويي مهم و حساس بوده و به مرز خطرناكي نزديك شده است. چنانچه بر اساس گزارش‌هاي دريافتي از شركت مخابارت استان‌ها بهره‌برداران شبكه‌هاي  رادئويي غير مجاز خصوصاً در مناطق مرزي غرب كشور بخش با تمامي از شبكه را از انتقاع ساقط نموده تا آنجا كه موجب سوء استفاده‌هاي كلان اقتصادي و گسترش قاچاق و آلوده نمودن فضاي فركانسي كشور و اختلال در شبكه‌هاي راديويي كليه بهره‌بردارن اعم از دولتي و غير دولتي، نظامي و انتظامي گرديده‌اند.

 • آثار ناشي از استفاده غير مجاز از طيف امواج راديويي، ارتباطان شبكه‌هاي ذيل را تحت تأثيري قرار مي‌دهد:

۱- دستگاه‌هاي نظامي، انتظامي و امنيتي، خدماتي

۲- نجات و امداد و ايمنيچ

۳- شبكه‌هاي راديويي امور زير بنايي مانند مخابرات، ناوبري هوائي و دريايي خطوط انتقال نيرو، نفت و فرآورد‌هاي نفتي، پخش صدا و تصوير.

۴- به خطر انداختن امنيت ملي و تداخل در شبكه‌هاي راديويي قانوني كشور.

وظايف سازمان تنظيم مقررات و ارتباطي راديويي:

بر اساس ماده ۷ قانون شرح وظايف و اختيارات وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات مسئوليت و اختيارات حاكميتي، نظامي و اجرايي وزارت متبوع در بخش تنظيم مقررات ارتباطي و ارتباطات راديويي بر عهده سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي مي‌باشد. سازمان بر اساس مفاد قانون استفاده از بي‌سيم‌هاي اختصاصي و غير‌حرفه‌اي مرجع ساست‌گذاري چگونگي استفاده از طيف امواج راديويي و صدور ؟؟ تأسيس شبكه‌هاي راديويي كليه بهر‌ه‌برداران اعم از دولتي و غير‌دولتي، نظامي، انتظامي استو و با توجه به امكانات و تجهيزات اندازه‌گيري رديابي و جهت‌يابي موظف به نظارت بر بهره‌برداري رفع تداخل شبكه‌هاي مجاز و جلوگيري از فعاليت تجهيزات رادئويي غير مجاز مي‌باشد.سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي براي كليه دستگاه‌هاي راديويي داراي مجوز پروانه بهره‌برداري صادر مي‌نمايد. پروانه بهره‌برداري در حكم اجازه بهره‌برداري در حكم اجازه بهره‌برداري قانوني از دستگاه رايويي محسوب  مي‌شود و سازمان در هر صورت رأساٌ به استعلام مراجع قانوني در مورد بهره‌برداري مجاز يا غير مجاز پاسخگو است.

قوانين مرتبط:

به منظور استفاده صحيح و بهينه و نظارت بربهره‌برداري از منبع ملي طيف امواج راديويي در كشور، همانند ساير كشور‌هاي جهان، قانون استفاده از بي‌سيم‌هاي اختصاصي و غير حرفه‌اي در سال ۱۳۴۵ و آئين نامه اجرايي آن در سال ۱۳۵۶ به تصويب رسيد.

با توجه به اهميت و حساسيت امر، قانون‌گذار علاوه بر مجازات تعيين شده در موارد ۱۰ و ۱۱ قانون، در ماده ۱۲ تصريح نموده است، در صورتي كه اعمال  مذكور در اين قانون مشمول  مجازات شديد‌تري در ساير قوانين باشد، مجازات شديد‌تر اجرا خواهد شد.

ماده ۶۸۷ قانون مجازات اسلامي مجازات مرتكبين به تخريب و از كار انداختن يا هر نوع خرابكاري را بدون آن كه منظور‌شان اخلال در نظم و امنيت عمومي باشد به حبس از سه تا ده سال و مجازات شروع به جرايم فوق را يك تا سه سال زنداني تعيين مي‌كند.

آثار تخلف و نحوه شناسايي آن:

سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي ضمن انجام نظارت و اندازه‌گيري دايمي طيف امواج راديويي، به صورت دوده‌اي از شبكه‌هاي موجود راديويي بازديد به عمل مي‌آيد. تخلفات راديويي بر اساس قانون استفاده از بي‌سيم‌هاي اختصاصي و غير حرفه‌اي تعريف مي‌شوند. از مهم‌ترين تخلفات راديويي مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود:

* تأسيس ايستگاه راديويي بدون پروانهچ

* ورو، خروج، ساخت، خريد، فروش و يا واگذاري تجهيزات فرستنده راديويي بدون اجازه سازمان

* عدم رعايت مفاد اجازه تأسيس و پروانه بهره‌برداري اعم از فركانس كار تجهيزات، قدرت ارسال امواج راديويي، ارتفاع آنتن فرستنده گيرنده و فاصل كانالي.

آثار ارتكاب به تحلف راديويي به طور دايم يا دوره‌اي است. به اين صورت كه استفاده غيرقانوني امواج راديويي و تخلفات مربوط، موجب تداخل و يا از كار افتادن ارتباط راديويي بهر‌ه‌برداران مجاز مي‌گردد و حتي در صورتي كه بهره‌برداري غير مجاز در محدوده‌اي از طيف  باشد كه واگذاري صورت نگرفته است. با توجه به روند دايمي صدور اجازه تأسيس شبكه‌هاي راديويي به متقاضيان جديد، در شبكه‌هاي واگذاري شده، ايجاد تداخل خواهد شد.

ضرورت رسيدگي بدون وقفه به تخلفات و چگونگي اجراي مراحل آن:

در صورتي كه متخلف  به محض آگاهي از تداخلي كه توسط تجهيزات غير مجاز وي ايجاد شده با سازمان همكاري مي‌نمايد، با راهنمايي كارشناسان سازمان بهره‌برداري غير مجاز متوقف و تجهيزات ممهور به سرب مي‌گردد و با اخذ تعهد كتبي مبني بر عدم تكرار تخلف، رسيدگي از نظر قضايي پايان مي‌يابد.

در صورت عدم همكاري متخلفيني در توقف، كار ايستگاهي غير مجاز (بالاخص تلفن بي‌سيم غير مجاز) و يا  تكرار ارتكاب به تخلف توسط متخلفيني كه متعهد به عدم تكرار تخلف شده بوده‌اند، به دلايل زير رسيدگي قضايي به تخلفات راديويي بايد به محض  تشخيص آن به اقدام سريع صورت پذيرد:

* رفع تداخل از شبكه‌هاي مجاز داراي پروانه و ايجاد زمينه ادامه فعاليت آن

* جلوگيري از امكان جابجايي تجهييزات متخلف به منظور حفظ  آلات و ادوات آثار تخلف.

* جلوگيري از ادامه خسارت‌هاي مالي وجاني ناشي از قطع در شبكه‌هاي مجاز 

ارتكاب به تخلفات راديويي به خصوصي استفاده از تلفن بي‌سيم از مصاديق جرايم مشهود موضوع ماده ۲۱ آئين دادرسي كيفري مي‌باشد، همكاري كارشناسان سازمان با ضابطين قضائي جلوگيري از ادامه فعاليت غير مجاز بسيار حائز اهميت است.

آشنايي با تلفن‌هاي بي‌سيم:

دستگاه‌هاي تلفن بي‌سيم (كوردلس) شامل  دستگاه ثابت، آنتن و گوشي متحرك است كه دستگاه ثابت به خط تلفن متصل مي‌شود. دستگاه ثابت و گوشي متحرك از طريق امواج راديوييي با يكديگر ارتباط دارند. در سال ۱۳۷۶ مشخصات فني و ضوابط استفاده تلفن بي‌سيم توسط وزارت پست تلگراف و تلفن به شرح ذيل اعلام گرديد:

 • محدوده مجاز فركانس
 • ۴۶ الي ۴۷ مگاهرتز
 • الي۵۰ مگاهرتز
 • ۸۸۶ الي ۸۸۸ مگاهرتز
 • ۹۳۱ الي ۹۳۳ مگاهرتز
 • شعاع پوشش مجاز
 • حداكثر ۳۰۰ متر
 • قابليت كد امنيتي ياب خودكار در محدوده مجاز فركانس

بر اين اساس اين سازمان اجازه ورود تلفن‌هاي بي‌سيم با مشخصات فوق صادر مي‌نمايد و كليه فروشندگان، مجاز به فروشنوع مجاز  تلفن بي‌سم مي‌باشند. عموم مردم مي‌توانند از نوع مجاز تلفن بي‌سيم بدون اخذ مجوز  از اين سازمان بهره برداري نمايند.

تلفن‌هاي بي‌سيم غير مجاز بدون مجوز قانوني ساخته و يا از طريق مختلف به صورت قاچاق وارد كشور و توزيع مي‌گردد و فركانس كار اين دستگاه‌ها در بخشي از محدوده طيف است كه به بهره‌بردران مجاز واگذاري شده است علاوه بر اين به علت عدم تطبيق مشخصات دستگاه‌هاي تلفن بي‌سيم غير مجاز ؟؟ استاندارد‌هاي  اين سازمان و اتحاديه جهاني مخابراتي، تأثيرات مخربي بر فركانس‌هاي جانبي نيز دارد. با  توجه به رشد روز افزون اين نوع تلفن ها، سازندگان براي تأمين بستر انتقال راديويي با آلوده نمودن محدوده‌هاي ديگر فركانس به مرور كل طيف فركانس را كه از سرمايه‌ ملي است، اشغال و غير قابل استفاده مي‌نمايد. تبعات استفاده از تلفن بي‌سيم غير مجاز را مي‌توان به صورت ذيل خلاصه نمود:

 • به علت هم فركانس بودن الفن بي‌سيم غير مجاز با فركانس بهره‌برداراني كه از اين سازمان پروانه دريافت نموده‌اند، مكالماتي كه توسط اين دستگاه‌ها انجام مي‌شود توسط گير‌نده‌هاي بهره‌برداران مجاز  و ديگر بهره‌برداران غير مجاز شنيده مي‌شود. همچنين بهره‌بردار غير مجاز را شنود مي‌نمايد.
 • مكالمات بهره‌برداران غير مجاز فاش مي‌گردد.
 • امكان سوء استفاده از مكالمه بهره‌بردار مجاز فراهم مي‌گردد.
 • امكان سرقت فراهم مي‌شود.
 • تداخل ايجاد شده توسط بهره‌بردار غير مجاز امكان برقراري ارتباط راديويي را از بهره‌بردار مجاز سلب مي‌نمايد.
 • ارائه خدمات توسط بهره‌بردار مجاز به علت عتم امكان استفاده از ارتباط راديويي مختل مي‌گردد. (آثار مخرب ذر ارائه خدمات نيروي‌انتظامي، امنيتي، ارتباط بين هواپيمايي و برج مراقبت،آتش نشاني و اورژانس

هفت مشکل امنيتي مهم شبکه هاي بي سيم ۸۰۲٫۱۱

تحليل ترافيک و استراق سمع

۸۰۲٫۱۱ هيچ محافظتي عليه حملاتي که بصورت غيرفعال (passive) ترافيک را مشاهده مي کنند، ارائه نمي کند. خطر اصلي اين است که ۸۰۲٫۱۱ روشي براي تامين امنيت ديتاي در حال انتقال و جلوگيري از استراق سمع فراهم نمي کند. Header فريم ها هميشه «in the clear» هستند و براي هرکس با در اختيار داشتن يک آنالايزر شبکه بي سيم قابل مشاهده هستند. فرض بر اين بوده است که جلوگيري از استراق سمع در مشخصات (WEP (Wired Equivalent Privacy ارائه گردد. بخش زيادي در مورد رخنه هاي WEP نوشته شده است که فقط از اتصال ابتدايي بين شبکه و فريم هاي ديتاي کاربر محافظت مي کند. فريم هاي مديريت و کنترل توسط WEP رمزنگاري و تصديق هويت نمي شوند و به اين ترتيب آزادي عمل زيادي به يک نفوذگر مي دهد تا با ارسال فريم هاي جعلي اختلال به وجود آورد. پياده سازي هاي اوليه WEP نسبت به ابزارهاي crack مانند AirSnort و WEPcrack آسيب پذير هستند، اما آخرين نسخه ها تمام حملات شناخته شده را حذف مي کنند. به عنوان يک اقدام احتياطي فوق العاده، آخرين محصولات WEP يک گام فراتر مي روند و از پروتکل هاي مديريت کليد براي تعويض کليد WEP در هر پانزده دقيقه استفاده مي کنند. حتي مشغول ترين LAN بي سيم آنقدر ديتا توليد نمي کند که بتوان در پانزده دقيقه کليد را بازيافت کرد.

انجام تحليل خطر

هنگام بحث در مورد خطر استراق سمع، تصميم کليدي برقراري توازن بين خطر استفاده از WEP تنها و پيچيدگي بکارگيري راه حل اثبات شده ديگري است. در وضعيت فعلي براي امنيت لايه لينک، استفاده از WEP با کليدهاي طولاني و توليدکليد پويا توصيه مي شود. WEP تا حد زيادي مورد کنکاش قرار گرفته است و پروتکل هاي امنيتي عليه تمام حملات شناخته شده تقويت شده اند. يک قسمت بسيار مهم در اين تقويت، زمان کم توليد مجدد کليد است که باعث مي شود نفوذگر نتواند در مورد خصوصيات کليد WEP ، قبل از جايگزين شدن، اطلاعات عمده اي کسب کند.

اگر شما استفاده از WEP را انتخاب کنيد، بايد شبکه بي سيم خود را نظارت کنيد تا مطمئن شويد که مستعد حمله AirSnort نيست. يک موتور آناليز قوي به طور خودکار تمام ترافيک دريافت شده را تحليل مي کند و ضعف هاي شناخته شده را در فريم هاي محافظت شده توسط WEP بررسي مي کند. همچنين ممکن است بتواند نقاط دسترسي و ايستگاه هايي را که WEP آنها فعال نيست نشان گذاري کند تا بعداً توسط مديران شبکه بررسي شوند. زمان کوتاه توليد مجدد کليد ابزار بسيار مهمي است که در کاهش خطرات مربوط به شبکه هاي بي سيم استفاده مي شود. بعنوان بخشي از نظارت سايت، مديران شبکه مي توانند از آنالايزرهاي قوي استفاده کنند تا مطمئن شوند که سياست هاي توليد کليد مجدد WEP توسط تجهيزات مربوطه پياده سازي شده اند.

اگر از LAN بي سيم شما براي انتقال ديتاي حساس استفاده مي شود، ممکن است WEP براي نياز شما کافي نباشد. روش هاي رمزنگاري قوي مانند SSH، SSL و IPSec براي انتقال ديتا به صورت امن روي کانال هاي عمومي طراحي شده اند و براي سال ها مقاومت آنها در برابر حملات ثابت شده است، و يقيناً سطوح بالاتري از امنيت را ارائه مي کنند. نمايشگرهاي وضعيت نقاط دسترسي مي توانند بين نقاط دسترسي که از WEP، ۸۰۲٫۱x و VPN استفاده مي کنند، تمايز قائل شوند تا مديران شبکه بتوانند بررسي کنند که آيا در آنها از سياست هاي رمزنگاري قوي تبعيت مي شود يا خير.
علاوه بر استفاده از پروتکل هاي VPN قوي، ممکن است که تمايل به استفاده از تصديق هويت قوي کاربر با استفاده از ۸۰۲٫۱x داشته باشيد. بعضي جزئيات آناليز وضعيت تصديق ۸۰۲٫۱x، نتايج باارزشي روي قسمت بي سيم تبادل تصديق هويت ۸۰۲٫۱x ارائه مي کند. آنالايزر هنگام انجام نظارت بر سايت، نوع تصديق هويت را مشخص مي کند و اين بررسي به مديران شبکه اجازه مي دهد که محافظت از کلمات عبور توسط رمزنگاري قوي را تضمين کنند.

حملات سطح بالاتر

هنگامي که يک نفوذگر به يک شبکه دسترسي پيدا مي کند، مي تواند از آنجا به عنوان نقطه اي براي انجام حملات به ساير سيستم ها استفاده کند. بسياري از شبکه ها يک پوسته بيروني سخت دارند که از ابزار امنيت پيراموني تشکيل شده، به دقت پيکربندي شده و مرتب ديده باني مي شوند. اگرچه درون پوسته يک مرکز آسيب پذير نرم قرار دارد. LANهاي بي سيم مي توانند به سرعت با اتصال به شبکه هاي اصلي آسيب پذير مورد استفاده قرار گيرند، اما به اين ترتيب شبکه در معرض حمله قرار مي گيرد. بسته به امنيت پيرامون، ممکن است ساير شبکه ها را نيز در معرض حمله قرار دهد، و مي توان شرط بست که اگر از شبکه شما به عنوان نقطه اي براي حمله به ساير شبکه ها استفاده شود، حسن شهرت خود را از دست خواهيد داد.

راه حل : هسته را از LAN بي سيم محافظت کنيد

به دليل استعداد شبکه هاي بي سيم براي حمله، بايد به عنوان شبکه هاي غيرقابل اعتماد مورد استفاده قرار بگيرند. بسياري از شرکت ها درگاه هاي دسترسي guest در اتاق هاي آموزش يا سالن ها ارائه مي کنند. شبکه هاي بي سيم به دليل احتمال دسترسي توسط کاربران غيرقابل اعتماد مي توانند به عنوان درگا ه هاي دسترسي guest تصور شوند. شبکه بي سيم را بيرون منطقه پيرامون امنيتي شرکت قرار دهيد و از تکنولوژي کنترل دسترسي قوي و ثابت شده مانند يک فايروال بين LAN بي سيم و شبکه مرکزي استفاده کنيد، و سپس دسترسي به شبکه مرکزي را از طريق روش هاي VPN تثبيت شده ارائه کنيد.
نتيجه گيري يک موضوع مشترک مسائل امنيت اين است که مکانيسم هاي تکنولوژيکي براي بسياري از

رخنه هاي مشاهده شده وجود دارد و به خوبي درک مي شوند، اما بايد به منظور محافظت از شبکه فعال شوند. اقدامات پيشگيرانه معقول مي توانند شبکه هاي بي سيم را براي هر سازماني که مي خواهد فوائد سيار بودن و انعطاف پذيري را در کنار هم گرد آورد، امن کنند. همراه با به کارگيري بسياري از تکنولوژي هاي شبکه، ايده اصلي و کليدي، طراحي شبکه با در نظر داشتن امنيت در ذهن است. بعلاوه انجام نظارت هاي منظم را براي تضمين اينکه طراحي انجام شده اساس پياده سازي است، بايد در نظر داشت. يک آنالايزر شبکه بي سيم يک ابزار ضروري براي يک مهندس شبکه بي سيم است.

هفت مشکل امنيتي مهم شبکه هاي بي سيم ۸۰۲٫۱۱

موفقيت حيرت انگيز ۸۰۲٫۱۱ به علت توسعه «اترنت بي سيم» است. همچنانکه ۸۰۲٫۱۱ به ترقي خود ادامه مي دهد، تفاوت هايش با اترنت بيشتر مشخص مي شود. بيشتر اين تفاوت ها به دليل نا آشنايي نسبي بسياري از مديران شبکه با لايه فيزيکي فرکانس راديويي است. در حاليکه همه مديران شبکه بايد درک پايه اي از لينک راديويي داشته باشند، تعدادي از ابزارها براي کمک به آنها به خدمت گرفته مي شوند. آنالايزرهاي (تحليل کننده ) شبکه هاي بي سيم براي مدت ها ابزاري لازم براي مهندسان شبکه در اشکال زدايي و تحليل پروتکل بوده اند. بسياري از آنالايزرها بعضي کارکردهاي امنيتي را نيز اضافه کرده اند که به آنها اجازه کار با عملکردهاي بازرسي امنيتي را نيز مي دهد.

در اين سلسله مقاله هفت مشکل از مهم ترين آسيب پذيري هاي امنيتي موجود در LANهاي بي سيم، راه حل آنها و در نهايت چگونگي ساخت يک شبکه بي سيم امن مورد بحث قرار مي گيرد. بسياري از پرسش ها در اين زمينه در مورد ابزارهايي است که مديران شبکه مي توانند استفاده کنند. يک آنالايزر از اولين خريدهايي است که يک مدير شبکه بايد انجام دهد. آنالايزرها علاوه بر عملکردهاي سنتي تحليل پروتکل و ابزار تشخيص عيب، مي توانند براي تشخيص بسياري از نگراني هاي امنيتي که استفاده از شبکه بي سيم را کند مي کنند، استفاده شوند. اين سلسله مقاله هريک از اين «هفت مسأله امنيتي» را بررسي مي کند و توضيح مي دهد که چگونه و چرا آنالايزر بي سيم، يک ابزار حياتي براي تضمين امنيت شبکه هاي بي سيم است.

دسترسي آسان

LANهاي بي سيم به آساني پيدا مي شوند. براي فعال کردن کلاينت ها در هنگام يافتن آنها، شبکه ها بايد فريم هاي Beacon با پارامتر هاي شبکه را ارسال کنند. البته، اطلاعات مورد نياز براي پيوستن به يک شبکه، اطلاعاتي است که براي اقدام به يک حمله روي شبکه نياز است. فريم هاي Beacon توسط هيچ فانکشن اختصاصي پردازش نمي شوند و اين به اين معني است که شبکه ۸۰۲٫۱۱ شما و پارامترهايش براي هر شخصي با يک کارت ۸۰۲٫۱۱ قابل استفاده است. نفوذگران با آنتن هاي قوي مي توانند شبکه ها را در مسيرها يا ساختمان هاي نزديک بيابند و ممکن است اقدام به انجام حملاتي کنند حتي بدون اينکه به امکانات شما دسترسي فيزيکي داشته باشند.

راه حل :تقويت کنترل دسترسي قوي

دسترسي آسان الزاماً با آسيب پذيري مترادف نيست. شبکه هاي بي سيم براي ايجاد امکان اتصال مناسب طراحي شده اند، اما مي توانند با اتخاذ سياستهاي امنيتي مناسب تا حد زيادي مقاوم شوند. يک شبکه بي سيم مي تواند تا حد زيادي در اين اتاق محافظت شده از نظر الکترومغناطيس محدود شود که اجازه نشت سطوح بالايي از فرکانس راديويي را نمي دهد. به هرحال، براي بيشتر موسسات چنين برد هايي لازم نيستند. تضمين اينکه شبکه هاي بي سيم تحت تأثير کنترل دسترسي قوي هستند، مي تواند از خطر سوءاستفاده از شبکه بي سيم بکاهد.

تضمين امنيت روي يک شبکه بي سيم تا حدي به عنوان بخشي از طراحي مطرح است. شبکه ها بايد نقاط دسترسي را در بيرون ابزار پيراموني امنيت مانند فايروال ها قرار دهند و مديران شبکه بايد به استفاده از VPNها براي ميسر کردن دسترسي به شبکه توجه کنند. يک سيستم قوي تأييد هويت کاربر بايد به کار گرفته شود و ترجيحاً با استفاده از محصولات جديد که برپايه استاندارد IEEE 802.1x هستند. ۸۰۲٫۱x انواع فريم هاي جديد براي تأييد هويت کاربر را تعريف مي کند و از ديتابيس هاي کاربري جامعي مانند RADIUS بهره مي گيرد. آنالايزرهاي باسيم سنتي مي توانند با نگاه کردن به تقاضاهاي RADIUS و پاسخ ها، امکان درک پروسه تأييد هويت را فراهم کنند. يک سيستم آناليز خبره براي تأييد هويت ۸۰۲٫۱۱  شامل يک روتين عيب يابي مشخص براي LANهاست که ترافيک تأييد هويت را نظاره مي کند و امکان تشخيص  عيب را براي مديران شبکه فراهم مي کند که به آناليز بسيار دقيق و کدگشايي فريم احتياج ندارد. سيستم هاي آناليز خبره که پيام هاي تأييد هويت ۸۰۲٫۱x  را دنبال مي کنند،  ثابت کرده اند که براي استفاده در LANهاي استفاده کننده از ۸۰۲٫۱x فوق العاده باارزش هستند.

هرگونه طراحي، بدون در نظر گرفتن ميزان قدرت آن، بايد مرتباً بررسي شود تا سازگاري چينش فعلي را با اهداف امنيتي طراحي تضمين کند. بعضي موتورهاي آناليز تحليل عميقي روي فريم ها انجام مي دهند و مي توانند چندين مسأله معمول امنيت ۸۰۲٫۱x را تشخيص دهند. تعدادي از حملات روي شبکه هاي باسيم در سال هاي گذشته شناخته شده اند و لذا وصله هاي فعلي به خوبي تمام ضعف هاي شناخته شده را در اين گونه شبکه ها نشان مي دهند. آنالايزرهاي خبره پياده سازي هاي ضعيف را براي مديران شبکه مشخص مي کنند و به اين ترتيب مديران شبکه مي توانند با به کارگيري  سخت افزار و نرم افزار ارتقاء يافته، امنيت شبکه را حفظ کنند.

پيکربندي هاي نامناسب ممکن است منبع عمده آسيب پذيري امنيتي باشد، مخصوصاً اگر LANهاي بي سيم بدون نظارت مهندسان امنيتي به کارگرفته شده باشند. موتورهاي آناليز خبره مي توانند زماني را که پيکربندي هاي پيش فرض کارخانه مورد استفاده قرار مي گيرند، شناسايي کنند و به اين ترتيب مي توانند به ناظران کمک کنند که نقاطي از دسترسي را که بمنظور استفاده از ويژگي هاي امنيتي پيکربندي نشده اند، تعيين موقعيت کنند. اين آنالايزرها همچنين مي توانند هنگامي که وسايلي از ابزار امنيتي قوي مانند VPNها يا ۸۰۲٫۱x استفاده نمي کنند، علائم هشدار دهنده را ثبت کنند. 

راديو

موج هاي راديو

موج هاي راديويي يک فرمي از اشعه الکترومغناطيس هستند، و به وجود مي آيند وقتي يک شارژ الکتريکي موضوع شتاب با يک فرکانس که در فرکانس راديو قرار دارد و قسمتي از طيف الکترومغناطيسي است. اين يک تيررس از مقداري هرتز دربرابر مقداري گيگا هرتز. اشعه الکترومغناطيس (تکثير) حرکت مي کنند توسط نوسان الکتريکي و زمينه هاي مغناطيسي که از هوا و خلاء فضا به خوبي عبور مي کند و نياز به وسيله براي حرکت و جابجايي ندارد.

توسط تفاضل، ديگر اشعه هاي الکترومغناطيسي با فرکانس هاي بيشتر ازRF اشعه گاما، اشعه ايکس و مادون قرمز، ماوراي بنفش و روشنايي قابل ديدن هستند.

وقتي موجهاي راديو از يک سيم عبور مي کنند، نوسان الکتريکي آنها يا زمينه ي مغناطيسي (بستگي به جنس سيم دارد) که ولتاژ را زياد مي کند. که اين مي تواند به صدا يا علامت هاي ديگر که حاوي اطلاعات هستند تغيير فرم دهد.

با وجود اينکه کلمه ‘‘راديو’‘ براي توضيح اين پديده به کار مي رود، وسايل ارتباطي که ما مي شناسيم تلويزيون، راديو، رادار و موبايل، همه در زير مجموعه ي فرکانس هاي راديو قرار دارند.
راديو-طيف مغناطيسي

کشف

پايه تئوريک تکثير موجهاي الکترومغناطيس ابتدا در سال ۱۸۷۳م توسط جيمز کلرک مکس ول شرح داده شد در مقاله اش به جامعه اشرافي ‘‘تئوري حرکتي زمينه ي الکترومغناطيس’‘ که موضوع کار او در بين سالهاي ۱۸۶۱م و ۱۸۶۵م بود.

هيزيچ رادولف هرتز بين سالهاي ۱۸۸۶م و ۱۸۸۸م بود که تئوري مکس ول را نقض کرد و نشان داد که اشعه ي راديو تمام جزئيات موجها را دارا مي باشد (امروزه هرتزين ناميده مي شود)، و کشف کرد که معادله ي الکترومغناطيس مي تواند با معادله متفاوتي دوباره فرمول نويسي شود فرمول موج

تاريخ و اختراع

هويت مخترع راديو، در آن زمان به نام تلگراف بي سيم شناخته شده بود، ادامه دارد. ادعاها مي شد که ناتان استابل فيلد راديو اختراع کرد قبل از تسلا يا مارکوني. اما به نظر مي رسيد که وسايل توسط القاء کار مي کند.

در سال ۱۸۹۳م در خيابان لوئيس، ميسوري، نيکولا تسلا. اولين نمايش عمومي از ارتباط راديو را انجام داد. نشان دادن آموزشگاه فرانکلين در فيلادلفيا و شرکت ملي برق الکتريکي، او موضوعات مديران ارتباطي راديو را تشريح کرد و نشان داد. تجهيزاتي که او استفاده مي کرد شامل عناصري بود که در سيستمهاي راديو استفاده مي شد قبل از توسعه ي تيوب خلاء. او ضرورتاً از دريافت کننده هاي مغناطيسي استفاده کرد hHp://www.tesla society. Com/ teobrec.pdf برخلاف منسجمان توسط مارکوني و ديگر آزمايشگرها استفاده شد. و در سال ۱۸۹۴ فيزيکدان انگليسي سراليورلوژ احتمال استفاده از علائم را نشان داد و در استفاده از موج راديو از يک وسيله تخصصي به نام ‘‘اتصال گر’‘ استفاده کرد، يک تيوپ پر از آهن که توسط تسيستوکل کالزچي-انستي اختراع شد در ايتاليا ۱۸۸۴٫ ادوارد برانلي از فرانسه و فيزيکدان از روسيه که بعداً استفاده ي از اتصال گر را توسعه دادند. پوپوف يک وسيله ي و سيستم ارتباطي تمريني را توليد کرد که آن را براساس اتصال گر توليد کرد، هميشه توسط هم کشوريانش براي اختراع راديو مورد توجه قرار مي گرفت. فيزيکدان هندي ياگديش چاندرا بوز. در يک مکان عمومي استفاده ي از موجهاي راديو را نشان داد در نوامبر ۱۸۹۴ در کلکته، ولي او از اين کارش لذت کافي را نبرد.
در سال ۱۸۹۶م گاگليلمو مارکوني براي اولين توليد راديو به اين صورت در دنيا، جايزه گرفت در انگلستان امتياز ۱۲۰۳۹، ‘‘توسعه در ارسال و پخش کردن سيگنالها و ضربه هاي الکتريکي و در ابزارها’‘. در سال ۱۸۹۷ در آمريکا بعد از توليدات در تاريخ راديو اختراع کننده و صاحب امتياز را نيکولا تسلا خواندند.
اداره امتياز آمريکا اين نظريه را در سال (۱۹۰۴) عوض کرد، مارکوني را به عنوان صاحب امتياز راديو دانست، که توسط حامي مالي مارکوني در آمريکا انجام گرفت، که شامل توماس اديسون و اندرو کارنجي.در سال(۱۹۰۹) مارکوني، با کارل فرديناند براون، که جايزه ي نوبل فيزيک براي توسعه دادن تلگراف بي سيمي دريافت کرد. در هر حال امتياز تسلا (شماره ي ‘‘۶۴۵۵۷۶’‘) در سال (۱۹۴۳) توسط دادگاه عالي آمريکا به ثبت رسيد. عقايد بر روي حقيقت ما ند که قبل از شروع امتياز مارکوني کارهايي قبل از آن در مورد اختراع راديو صورت گرفته بود. بعضي عقايد بر اين بود که به طور نسبتاً او اين کار را براي دلايل مالي انجام داد، به دلتمردان آمريکا اجازه دادند که از خسارت دادن به کمپاني مارکوني در جنگ جهاني اول دوري کنند.

مارکوني اول کارخانه ي ‘‘بي سيم’‘ را در خيابان حال تأسيس نمود. شلمز فورد، انگلستان در سال ۱۸۹۸م، که حدود۵۰ نفر را استخدام کرد. در حدود۱۹۰۰، وارون کليف تور را تأسيس کرد که سرويسها را امکانات مي داد و تبليغ مي کرد. در سال۱۹۰۳ ميلادي، ساختمان تور نزديک به تمام شدن بود. تئوريهاي زيادي بود که چگونه تسلا به اهداف سيستمهاي بي سيم دست يافت (با گزارش، ۲۰۰ک و). تسلا ادعا کرد که واردن کليف، يک بخشي از سيستم جهاني اتصال، اجازه دادند که فرستنده ي چند کانالي اطلاعات را امنيت بدهند.

اختراع بزرگ بعدي تيوب خلاء، که توسط يک گروه از مهندسان وستينگ هاوس اختراع شد. در کريسمس ۱۹۰۶، رينالد فسندن اولين صداي راديو را در تاريخ پخش کردن برنت راک ماساچوست. کشتيها در دريا يک صدايي از راديو شنيدند که فسندن در حال خواندن شعر’‘اي شب مقدس’‘ و پيامي را از کتاب مقدس خواند. اولين برنامه ي راديويي در ۳۱ آگوست در سال ۱۹۲۰م توسط ايستگاه ۸ م ک در ديترويت، ميچيگان پخش شد. اولين صداي منظم بي سيم جهاني در سال ۱۹۲۲م از گاگليلمو مارکون مرکز تحقيقات در رقيل نزديک شلمز فورد، انگلستان، که اولين مکان کارخانه ‘‘بي سيم’‘ جهاني بود.
راديوهاي اوليه قدرت پخش را توسط ميکروفن کربني زياد کردند. در حالي که بعضي راديوها از بعضي انواع تقويت در صدامت و يا باتري استفاده مي کردند. در اواسط ۱۹۲۰م دريافت کننده هاي معمولي مثلکريستال ست وجود داشت. در سال۱۹۲۰٫ تيوب خلاء را تقويت کردند که باعث تحول عظيمي در دريافت کننده راديو و پخش کننده راديو به وجود آمد.

 

توسعه در قرن۲۰

نيروي هوايي از راديو تبليغاتي براي هدايت هواپيما استفاده مي کرد. اين موضوع همچنان تا سال۱۹۶۰م ادامه داشت وقتي که سيستم در نهايت جهاني شد.

ر اوايل سال۱۹۳۰م، گروه تنها و تغيير فرکانس که توسط کارفرماهايي آماتور راديو اختراع شد. راديو عکسهاي قابل ديدن را مثل تلويزيون پخش مي کرد در اوايل سال۱۹۲۰، پخش هاي استاندارد و متداول در آمريکاي شمالي و اروپا در سال۱۹۴۰ شروع به کار کرد.

در سال۱۹۶۰ ساني اولين راديوي ترانزسيتوري را معرفي کرد، به اندازه اي کوچک بود که در يک جيب جا مي گرفت و با يک باتري به راحتي قابل حمل بود. در بيست سال بعدي، ترانزسيتورها جايگزين تيوب ها شدند به غير از استفاده قدرت هاي بالا، يا فرکانس بالا.

در سال ۱۹۶۳ تلويزيون رنگي به وجود آمد و اولين راديو ماهواره ارتباطي، تل استاره شروع به کار کرد. در اواخر سال۱۹۶۰ تلفن راه دور آمريکا سيستم خود را ديجيتال کرد، از راديوي ديجيتال براي بسياري از اين ارتباطات استفاده کرد.

در سال۱۹۷۰ لوران سيستم ارتباطي اوليه راديو شمار آمد. به زودي آمريکا آزمايشاتي با ماهواره ارتباطي انجام داد، که به اختراع و راه اندازي گروه منتهي شد در سال۱۹۸۷٫
در اوايل سال۱۹۹۰ راديو آماتور آزمايشگران شروع به استفاده از کامپيوترهاي شخصي با کارت صوتي براي پيشرفت سيگنالهاي راديو کردند. در سال۱۹۹۴، ارتش آمريکا راه اندازي شد و در اين پروژه موفق شدند و راديوي نرم افزار ساختند که مي توانست يک راديوي متفاوتي در پرواز با تغيير نرم افزار باشد.
نمايش ديجيتالي در صدا در سال۱۹۹۰ راه اندازي شد.

 

استفاده هايي از راديو

استفاده هاي اوليه آن بيشتر در نيروي دريايي بود، براي فرستادن پيام هاي که مورس بين کشتي و خشکي به کار مي رفت. امروزه، راديو شکل هاي متعددي دارد، شامل سيستم بي سيم، ارتباط همراه در انواع گوناگون، به خوبي راديوصدا. بيشتر در موردتاريخ راديو مطالعه کنيد.
قبل از اختراع تلويزيون، راديو فقط شامل اخبار و موسيقي نبود، بلکه قصه ها، طنزها، شوهاي مختلف، و فرم بسياري از نمايش را دارا بود. راديو در بين نمايش هاي دراماتيک بي نظير بود زيرا فقط از صدا استفاده مي شد. براي اطلاعات بيشتر، برنامه راديو را مطالعه کنيد.

استفاده هاي متعددي از راديو وجود دارد:

*صوتي

موج راديو که صحبت ها و موزيک را در يک فرکانس متوسط مي فرستد( ). راديوي از دامنه متغير استفاده مي کند. در حالي صداهاي بلند در ميکروفن سبب نوسان بيشتري در قدرت نمايش مي شود در حالي که فرکانس نمايش بدون تغيير باقي مي ماند. نمايش ها توسط آمار مورد تأثير قرار مي گيرند زيرا روشنايي و منابع ديگر راديو موجهاي راديويي خود را به يکي از نمايش دهنده ها اضافه مي کند.
موج راديو که صحبت و موزيک مي فرستد، با توانايي بيشتر نسبت به در تغيير فرکانس، صداهاي بلند در ميکروفن باعث مي شود تا فرکانس نمايشگر نوسان بيشتري داشته باشد، و قدرت نمايشگر بي تغيير باقي مي ماند. نمايش داده مي شود در فرکانس بسيار بالا( ). به فضاي فرکانس راديويي بيشتري نسبت به نياز دارد و در فرکانس بالا فرکانسهاي بيشتري قابل دسترس مي باشند، بنابراين جايگاه هاي زيادي وجود دارد که هر کدام حاوي اطلاعاتي مي باشند. موضوع ديگر اين است که موجهاي کوتاه راديو خيلي بهتر عمل مي کنند، که در يک خط مستقيم سير مي کنند که بازتابي نسبت به زمين ندارند توسط (يونسيفر) که در يک تيررس دريافت کوتاهتري نتيجه مي شود. دريافت کننده هاي به صورت افکت متمرکز قرار مي گيرند، که سبب مي شوند که راديو فقط سيگنالهاي قوي را وقتي سيگنالهاي زيادي روي يک فرکانس قرار مي گيرد، دريافت کنند.

سرويسهاي سيگنالهاي دوگانه هستند که «روي شانه» را نشان مي دادند که در مدت طولاني با يک برنامه مهم طول کشيد. سرويس دهنده هاي مخصوص نياز به بکارگيري و بهره برداري از اين سرويسها دارند. کانال هاي مشابه ممکن است به صورت برنامه هاي متصل باقي بمانند، مثل خواندن سرويسها براي نابينايان، موزيک پشت صحنه يا سيگنالهاي صداي استديو. در بعضي مناطق شهري بسيار شلوغ، برنامه هاي اين کانال ممکن است به صورت برنامه راديويي زبان خارجي متناوب باشد براي گروه ها و اغشار مختلف.

راديوي صداي هوانوردي از راديو استفاده مي کند. از استفاده مي کنند بنابراين ايستگاه هاي مختلف روي يک کانال را مي توان دريافت کرد. (استفاده از باعث مي شود تا ايستگاه هاي قويتر مانع از دريافت ايستگاه هاي ضعيفتر شوند با توجه به افکت متمرکز. بشقاب پرنده اغلب بسيار بالا است که راديوي آن مي تواند صدها مايل را به خوبي ببيند، با اينکه آنها از استفاده مي کنند.

راديوي نيروي دريايي يا دريانوردها مي توانند از موج کوتاه و فرکانس بالا استفاده کنند( ) اسپکتروم راديو براي هر تيررس راديو ياراديو براي تيررس هاي خيلي کمتر استفاده مي شود.
دولتمردان، پليس، سرويسهاي صداي آتش يا تجاري از نوار در يک فرکانس مخصوص استفاده مي کنند. کيفيت عالي براي استفاده از تيررس کمتر از فرکانس هاي راديو قرباني شده است، معمولاً پنج کيلوهرتز(پنج هزار دور در هر ثانيه) براي فشار بالا، بيشتر از۷۵ که توسط موج تا۲۵ که تلويزيون از آن استفاده مي کند. نظامي و غير نظامي(فرکانس بالا) براي سرويس صدا از موج کوتاه راديو براي ارتباط کشتي ها استفاده مي کنند. بيشترين از کانال تنها صداي( ) استفاده مي کنند. صداهاي مثل اردک ها در راديو صدا مي آورد. سيگنال نشان مي دهد قدرت را هر جايي را که فرکانس هاي صدا به فرکانس اصلي راديو اضافه مي شود. اين نمايشگر را سه برابر قويتر مي سازد زيرا اين نيازي به نمايش کانال بي استفاده ندارد.

راديوي بين شهري خشکي يک سيستم تلفن همراه ديجيتالي براي نظام مي باشد، پليس و آمبولانس ها. سرويس هاي تجاري مثل و راديو ماهواره سيريوس راديو ماهواره ديجيتالي را ساماندهي مي دهد.
*تلفني

تلفن همراه به راديوي همراه محلي نمايش مي دهد، که به برنامه تلفني سرويس عمومي متصل مي شود. وقتي تلفن منطقه راديوي همراه را ترک مي کند، کامپيوتر مرکزي تلفن را به حالت جديدي درآورد. تلفن هاي همراه عموماً از استفاده مي کنند، ولي امروزه اکثراً از کدهاي ديجيتال مختلف استفاده مي کنند.
تلفن هاي ماهواره اي به دو دسته تقسيم مي شوند: اينمار تست و ايريديوم تست. هر دو نوع کل جهان را پوشش مي دهند. اينمارتست از ماهواره هاي هماهنگ زميني استفاده مي کند، با هدف آنتن هايي يا قدرت دريافت بالا در وسايل نقليه. ايريديوم تلفن هاي همراه را فراهم مي کند، غير از ماهواره هايي که روي مدار قرار دارند.

*ويدئو

تلويزيون مثل تصويرمي فرستد و مثل صدا مي فرستد، بر روي يک سيگنال راديويي.
تلويزيون ديجيتال سر بيت را کدگذاري مي کند که برابر هشت قدرت سيگنال مي باشد. بيت ها پيغام ها و دستورات را مي فرستند براي کمتر کردن صداهاي ناهنجار راديويي. يکتصحيح کننده اشتباه ريد-سولومون مي گذارد تا دريافت کننده اشتباهات را در اطلاعات پيدا و رفع کند. با وجود اينکه بيشتر اطلاعات بايد فرستاده شوند ولي استانداردش استفاده از براي ويدئو مي باشد، و پنج کيفيت سي دي( ۶۶۰۱) کانال هاي ديجيتالي(مرکز، چپ، راست، چپ عقب، راست عقب) مي باشد.

 • هدايت کشتي
  • تمام ماهواره هاي هدايت کشتي با اين سيستم از ماهواره با زمان دقيق استفاده مي کنند. ماهواره موقعيت خود را نشان مي دهد، و حتي زمان و ساعت نمايش را اعلام مي کند. دريافت کننده به چهار ماهواره گوش مي دهد و مي تواند موقعيت هاي آنان را اعلام کند که بر روي يک خط که مماس بايد صدف کروي شکل که دور هر ماهواره است باشد، و بايد از ساعت پرواز سيگنالهاي راديو از ماهواره مطمئن باشد. يک کامپيوتر در دريافت کننده رياضيات انجام مي دهد.
  • لوران سيستم ساعت پرواز سيگنالهاي راديو را اعلام مي کند، ولي از ايستگاه راديوي روي زمين.
  • سيستم (براي سفينه به کار مي رود)، دو نمايشگر دارد. نمايشگر مستقيم جستجو مي کند يا سيگنالهاي اين را مي چرخاند مثل يک خانه روشن بر روي يک اندازه ثابت. وقتي که نمايشگر مستقيم رو به شمال باشد، نمايشگر چند وجهي پالس مي کند سفينه مي تواند از اين دو بخواند و موقعيتش را بگويد و بر روي بخشي از اين دو پرتو معلوم کند.
  • پيدايشگر مستقيم راديو قديمي ترين فرم راديوي هدايت کشتي مي باشد. قبل از سال۱۹۶۰ هدايت کننده ها از دورهاي آنتن متحرک براي معلوم کردن محل نزديک شهر استفاده مي کردند. در بعضي موارد آنها از هدايتگرهاي دريايي استفاده مي کردند، که يک اندازه از فرکانس هاي فقط بالاي راديوي با کارفرماهاي آماتور راديو نشان مي داد.
 • رادار
  • رادار چيزها را در فاصله هاي دور و معلوم کردن موقعيت تمواج راديويي آنها پيدا مي کند. تأخير باعث مي شود که اکو فاصله را اندازه يري کند. هدايت پرتو هدايت بازتاب را قطعي مي کند. قطبي شدن و فرکانس برگشت مي تواند انواع سطح را معلوم کند.
  • رادارهاي هدايت يک منطقه وسيع را دو يا چهار بار در دقيقه جستجو مي کند. آنها از امواج کوتاهي که از زمين و سنگ بازتاب مي کند استفاده مي کنند و اين هدايتگرها در کشتي هاي تجاري يا خصوصي و سفينه هاي خصوصي با فاصله زياد معمول مي باشد.
  • هدف اصلي و عمومي اين است که رادارها عموماً از فرکانس هاي رادار هدايت گر استفاده مي کنند، ولي پالس را تنظيم و قطبي مي کنند بنابراين دريافت کننده از نوع سطح بازتاب کننده مطلع مي شود. بهترين مورد استفاده که رادارها باران طوفانهاي سنگين را تشخيص مي دهد، به خوبي زمين و وسايل نقليه، بعضي ها مي توانند اطلاعات صوتي را روي هم بياندازند و اطلاعات را از موقعيت بدهند.
  • رادارهاي ردياب يک منطقه وسيع را با موجهاي راديويي کوتاه جستجو مي کند. آنها معمولاً ۲ يا۴ بار در دقيقه اين جستجو را ادامه مي دهند. بعضي اوقات رادارهاي جستجوگر ازافکت دوپلر براي جداکردن وسايل نقليه از شلوغي و سروصدا استفاده مي کنند.
  • رادارهاي هدفدار از يک مديريت استفاده مي کنند به عنوان جستجوي رادار ولي مناطق بسيار کوچکتر را جستجو مي کنند، معمولاً چندين بار در ثانيه يا بيشتر اين کار را انجام مي دهند.
  • رادارهاي هواشناسي همانند رادارهاي جستجوگر کار مي کنند، ولي از امواج راديو با قطبيت کروي و يک موج دراز براي بازتاب از آب استفاده مي کنند. بعضي رادارهاي هواشناسي ازافکت دوپلر براي اندازه گيري سرعت باد استفاده مي کنند.
 • سرويسهاي ضروري
  • آژير نجات دهنده نمايشگر موقعيت ضروري ، نمايشگر محل ضرورت ياآژير محل شخصي يک نمايشگر راديوي کوچک هستند که ماهواره ها مي توانند استفاده کنند تا محل شخصي يا ماشيني که به کمک احتياج دارد را تعيين کنند. هدف آنها کمک کردن به مردم در روز اول مي باشد، وقتي که جستجو خيلي طول بکشد. انواع مختلفي وجود دارد، با نمايشگر و نمايش زياد و مختلف-
 • اطلاعات راديوي ديجيتال
  • قديمي ترين فرم راديوي ديجيتال مدل تلگرافي بود، که توسط پيشينيان مثل مارکوني استفاده مي شود. با فشار يک دگمه، اپراتور مي توانست پيغام را بفرستد کد مورس. مبدل چرخشي يک صدايي را دريافت کننده توليد مي کرد، جايي که سوراخ سوزني يک صداي هيس را به وجود مي آورد، فرم قابل مقايسه. سوراخ سوزني نمايشگر امروزه غير قانوني به شمار مي رود، زيرا نمايشگر آنها چند صد مگا هرتز مصرف دارند. اين بسيار اصراف هم در فرکانس راديو و هم در قدرت و نيروي راديو به شمار مي رود.
  • پيشرفت بعدي يا گام بعدي امواج متداول تلگرافي بودند، وقتي که فرکانس راديو، توسط تيوب خلاء نوسانگر الکترونيکي روشن و خاموش مي شد با يک کلمه. يک دريافت کننده با يک نوسانگر محلي بايد با فرکانس راديو هيتروداين مي شدند. کمتر از ۱۰۰ مصرف داشت. هنوز استفاده مي شد، امروزه مقدماً با کارفرماهاي راديويي آماتور استفاده مي شود.
  • تلتايپ راديو معمولاً روي موج کوتاه عمل مي کند( ) و نظاميان به آن علاقه زيادي دارند زيرا آنها اطلاعات نوشته شده را بدون يک اپراتور استاد انجام مي دهند. آنها يک بيت را در يک يا دو صدا مي فرستند. گروه هاي پنج يا هفت بيتي شخصيتي مي شوند که توسط تلتايپ چاپ مي شوند. از سال هاي۱۹۷۵ تا۱۹۲۵، از تلتايپ براي فرستادن پيغام هاي خصوصي يا تجاري به کشورهاي توسعه نيافته استفاده مي شد. که اينها همچنان توسط نظام يا گروه هواشناسي استفاده مي شد.
  • سفينه هوايي از۱۲۰۰ باود سرويس بر براي فرستادن ۱هايشان استفاده مي کنند، جايگاه و موقعيت و اطلاعاتي را توسط ارتباط در هوا دريافت مي کنند.
  • بشقاب هاي مايکرو ويو در ماهواره ها، مبادله هاي تلفن و ايستگاه هاي تلويزيون از تنظيم دامنه دو وجهي ( ) استفاده مي کنند. اطلاعاتي را توسط تعويض مرحله و دامنه سيگنال هاي راديو مي فرستد.

مهندسان مثل هستند زيرا بيت هاي زيادي را در سيگنال راديو قرار مي دهند. معمولاً بيت ها به صورت «ساختمان(منظم) » فرستاده مي شوند که تکرار شوند. يک بيت مخصوص براي تعيين محل شروع يک ساختمان به کار مي رود.

 • o    802/11 ، برنامه استاندارد راديو، که توسط تونر ديجيتال جايگاه شده اند. آن شروع به ارتباط کردند. گره ها از ميان فرکانس ها مي گذشتند، آنها از يک ترتيب ساختگي ژنراتور براي انتخاب فرکانس بعدي استفاده کردند.
  • دندان آبي
 • گرمايش
  • اجاق مايکرو ويو امواج راديو را بيشتر مي کند تا غذا را گرم کند. (يادداشت: درک نکردن آن متداول است که امواج راديو فرکانس مولکولهاي آب را تشديد مي کنند. فرکانس مايکرو ويو در حدود۱۰ برابر پايين تر از فرکانس شديد مي باشد.
 • نيروي مکانيکي
  • پرتوهاي تراکتور: امواج راديو نيروي مغناطيسي و الکتروستاتيک هاي کوچک را شدت مي بخشند. اينها براي نشان دادن نگهداري ايستگاه در مرکز ثقل محيط کافي است.
  • نيروي رانش سفينه فضايي: فشار متعدد از تشديد امواج راديو به عنوان روش نيروي رانش توصيه شده است که براي کاوشگر ميان ستاره اي کهدسته ستاره ناميده مي شود، به کار رود. از وقتي که امواج طولاني شدند، کاوشگر مي تواند خيلي سبک باشد، و بنابراين شتاب بيشتري را کسب مي کند اگر به عنوان فضاپيما بود.
 • ديگر
  • راديوي آماتور يک سرويس راديوي عمومي و ضروري مي باشد که توسط کسي که نيازمنديهايش را خودش ساخت و خريداري کرد. اين در مقدار زياد عمل مي کند. راديوهاي آماتور از تمام فرم هاي که دهنده استفاده مي کند، که شامل فرم آزمايشي و جدا مي باشد. فرم هاي زياد راديو توسط آماتورهاي راديو پيش قدم شدند و بعداً هم از نظر تجاري بسيار مهم تلقي شدند، که شامل ، باند جداي ، راديويي جيبي ديجيتال و تکرارکننده ماهواره بود.
  • نمايش پرتوان: تعداد زيادي از برنامه ها ونقشه ها توصيه کردند که نمايش پرتوان از مايکرو ويو استفاده مي کند، که تکنيک آن نشان داده شد. اين برنامه ها شامل، براي مثال، قدرت خورشيدي.
  • کنترل از راه دور براي راديو: استفاده از امواج راديو براي نمايش اطلاعات کنترل در يک شي ء دور که در فرم هاي اوليهپرانه هدايت شده بود، کنترل هاي اوليه تلويزيون و مدلهاي آن، ماشين کنترل کننده راديو و هواپيماها بود.

پهناي باند وسيع

بسياري از شرکتها و سازمانها وجود دارند که ادامه فعاليت تجاري آنها به اينترنت وابسته مي باشد، نياز به ارسال و دريافت اطلاعات ، ارتباط با سرورهاي مختلف براي انجام فعاليت هاي مالي و … همچنين در بسياري موارد فعاليت اقتصادي سازمان بر پايه اينترنت استوار شده است بعنوان مثال ISP ها ، ارائه دهندگان سرويس هاي VoIP و … گروه شرکت هاي داتک با تجربه بسيار زياد در زمينه نصب و راه اندازي انواع سرويس هاي پهناي باند وسيع يا Broadband، آمادگي اينرا دارد که در سطح شهر تهران سرويس فوق را براي متقاضيان در اسرع وقت راه اندازي نمايد.

Leased Line

چنانچه امکانات مخابراتي محل سازمان شما اجازه دهد و نياز شما به پهناي باند در محدوده کشش کابلهاي مسي باشد، سرويس هاي Leased Line مي تواند بهترين راه حل براي دسترسي به سرويس اينترنت پر سرعت باشد. کافي است شما با واحد فروش پهناي باند شرکت تماس بگيريد، ما از طريق امکاناتي که در اختيار داريم امکان سنجي لازم براي ايجاد ارتباط با سيم مسي ميان محل کار شما و يکي از دفاتر توزيع اينترنت يا Gateway خود را انجام مي دهيم و در صورت مثبت بودن اقدام به درخواست خط Leased Line از مخابرات براي شما خواهيم کرد. پس از آن فقط با تحويل يک جفت مودم از طرف شما سرويس برقرار خواهد شد.

oint to point Wireless

در بسياري موارد که نياز به پهناي باند بالا مي باشد راه اندازي يک سرويس نقطه به نقطه بي سيم

ساده ترين و کارآمدترين راه حل مي باشد. در اين حالت بين دفتر محل کار شما و يکي از سايت هاي ما يک ارتباط نقطه به نقطه بدون سيم برقرار خواهد شد. براي سرعت هاي پايين استفاده از تجهيزات باند ۲.۵ گيگاهرترز مي تواند بهترين انتخاب باشد اما اگر مي خواهيد دسترسي به پهناي باند بسيار بالا داشته باشيد – بخصوص اگر ISP هستيد – استفاده از تجهيزات ۵ گيگاهرتز به شما پيشنهاد مي شود. در اين حالت به راحتي حتي اگر بين محل سازمان شما و سايت ما ديد مستقيم هم نباشد مي توانيد پهناي باند بالايي تا حد ۳۰ مگاهرتز در فاصله هاي ۲۰ کيلومتر دسترسي به اينترنت داشته باشيد.

استفاده از تجهيزات مدرن براي برقراري ارتباطات

پشتباني شبانه روزي از سرويس هاي دسترسي به پهناي باند بالا بخصوص براي ISP ها امري بسيار مهم و ضروري است و ما افتخار مي کنيم که اعلام کنيم پرسنل بخش پشتيباني فني ما بصورت ۲۴ ساعته آماده ارائه خدمات در اين زمينه به شما مي باشند. در حال حاضر بسياري از سازمانهاي دولتي و خصوصي همچنين بسياري از ISP هاي شهر تهران جزو اين دسته از مشتريان گروه شرکت هاي داتک مي باشند.
براي آشنايي بيشتر با امکانات فني گروه به صفحه ويژگي هاي سايت مرکزي شبکه مراجعه نماييد

شبکه هاي بي سيم امن نيستند

بنابر گزارش منتشر شده توسط کنگره آمريکا، به دليل وجود استانداردهاي ضعيف امنيتي در ادارات دولتي، يک هکر روي نيمکت يک پارک به راحتي مي تواند به ده ها شبکه کامپيوتري دولتي آمريکا نفوذ کند.

در اين گزارش که توسط دفتر جوابگويي دولتي منتشر شده ، مشخص شده است که تنها تعداد بسيار کمي از آژانسهاي دولتي مي توانند مطمئن باشند که شبکه هاي بي سيم آنها دربرابر دسترسي غيرمجاز مصون است.

اينترنت بي سيم رايگان در سراسر فيلادلفيا

اين پروژه که محوطه ۱۳۵ مايلي را پوشش ميدهد بعنوان بزرگترين منطقه Wi-Fi مورد توجه شرکتهاي ارائه دهنده اينترنت قرار گرفته است.

اين پروژه ۱۰٫۵ ميليون دلاري که اينترنت با سرعت بالا و بصورت Wireless را براي ۱٫۵ ميليون نفر تامين ميکند قرار است تا نيمه سال آينده به مرحله اجرا در آيد. احداث ساختمانها و دکلها و ديگر تجهيزات از تابستان ۲۰۰۵ بعد از انتخاب شرکتهاي مجري طرح آغاز ميشود. اين طرح تمام مناطق تجاري، توريستي، پارکها و مناطق فقير نشين را در برميگيرد. چيزي که در اين طرح منحصر بفرد است توجه آن به جامعه است بطوري که اين پروژه رشد اقتصادي و شاخص کيفيت زندگي را بهمراه خواهد داشت.

بسياري از شهارهاي ديگر نيز اين پروژه را در برنامه هاي خود دارند که همگي چشم به نتايج پروژه فيلادلفيا دوخته اند.

يکي از شرکتهاي ارائه دهنده اينترنت ميگويد: اين پرژه فقط در انحصار دولت خواهد بود و آنها تجربه و تجهيزات کافي براي انجام اين پروژه را ندارند و همچنين قشر روستايي قادر به استفاده از تکنولوژي جديد و بهره گيري مناسب از آن نخواهد بود. همچنين با آمدن اين طرح، شرکتهاي تجاري براي خريد و نصب اينترنت پر سرعت محتاط شده اند و کارو کاسبي شرکتهاي خدمات اينترنت کساد شده است.

ديگر اينکه شرکتهاي ارائه دهنده اينترنت سعي دارند قوانيني را که در مورد جلوگيري دولت از رقابت سالم است را به ميدان بياورند. اين درحالي است که برخي از ايالات پروژه هاي ارتباطاتي در بخش عمومي را ممنوع کرده اند.

نکته اينجاست که اين اينترنت به داخل فضاهاي بسته نمي آيد و کاربران بايد دستگاهاي نسبتا ارزاني را براي فرستادن سيگنالهاي اينترنت به داخل منازل يا محلهاي کار خريداري کنند. خانه هاي نزديک به فرسنتده ها بدون نياز به اين دستگاهاي تقويت کننده سيگنال قادر به دريافت اينترنت هستند.

فيلادلفيا در حال حاضر اينترنت مجاني را در محلهاي عمومي ارائه ميدهد و برنامه هاي راهبر و تکنولوژيهاي متعددي در حال آزمايش هستند تا براي پروژه Wi-Fi انتخاب شوند.

يک برنامه تلويزيوي با پوشش دادن اين پروژه و پوشش مناطق محروم نشين ادعا کرد که با اين پروژه دنيس ستونر ۳۲ ساله که بي خانمان بوده هم ميتواند از اينترنت استفاده کند. همچنين اين برنامه تلويزيوني گفت که وي با رفتن به کلاسهاي آموزشي مجاني و خريد يک کامپيوتر ۱۲۰ دلاري و با پرداخت ۵ دلار ميتواند اينترنت Wi-Fi با سرعت بالا داشته باشد. تا درباره بيماريهاي خود در اينترنت جستجو کند و يا بازي کند و يا با معلم و سرپرست دختر ناشنواي ۲ ساله اش در ارتباط باشد.

اين پروژه در حالي اجرا ميشود که فقط %۵۸ خانواده هاي فيلادلفيا به اينترنت دسترسي دارد و اين درصد در مناطق محروم به ۲۵% ميرسد. با همگاني شدن اين برنامه دريافت ماليات و رسيدهاي آن که سالانه هزينه بردار است ميتواند بصورت آنلاين انجان شود.

با اجرا شدن اين پروژه هزينه هاي شهري براي کرايه خط اينترنت ۲ ميليون دلار در ۲ سال اول و هر سال بعد از آن نيز ۲ ميلين دلار کاهش مي يابد. سرمايه انجام اين پروژه با گرفتن هزينه ناچيز عضويت از شهروندان در مدت ۴ سال باز ميگردد.

شبکه فيلادلفيا بوسيله شرکتهاي دولتي-خصوصي انجام ميشود و حتي شرکتهاي خصوصي مثل T-Mobile در آن سهيم ميشوند.

اين پروژه درصدد است سرعت Download حداقل ۱Mbs (30 برابر سرعت Dial up ) ارائه دهد. سرعت Upload براي موزيک و فايل سريعتر از اينترنتهاي پر سرعت رايج خواهد بود. فيلادلفيا از ۱۲ تکنولوژي براي اين پروژه از جمله Wi Max که ميتواند سيگنالهاي اينترنت پر سرعت را تا ۳۰ مايل بفرستد استفاده خواهد کرد.

فن آوري Blutooth

اين روز ها واژه bluetooth که به فارسي دندان آبي ترجمه مي شود ديگر واژه عجيب و غريبي نيست. حداقل کساني که از گو شي تلفن همراه استفاده مي کنند اين واژه را شنيده اند. اما آيا وا قعا مي دانيد که اين واژه چيست و چه کاري انجام مي دهد؟

بلو توث در واقع يک نوع فن آوري ارتباط بي سيم از طريق امواج راديويي ست . پيش از ابداع اين فن آوري ارتباط وسايل الکترونيکي با يکديگر يا از طريق کابل و سيم و يا به صورت بي سيم از طريق امواج مادون قرمز انجام مي شد که هر کدام از اين روش ها مشکلات خاص خودشان را داشتند.
کابل ها و سيم ها نياز به تخصص در اتصال ها و نيز داشتن اتصالات خاص و ويژه هر دستگاه است. که براي دستگاه هاي ديگر قابل استفاده نيست و بنابر اين پيچيدگي ها و مشکلات خاص خود را دارد. امواج مادون قرمز نيز فقط ارتباط مستقيم نقطه به نقطه و البته تک به تک دارند. بنابر اين براي استفاده از دستگاه کنترل از راه دور تلويزيون شما بايد اين کنترل را مستقيما به سمت تلويزيون بگيريد و به علاوه اين دستگاه کنترل مثلا براي دي وي دي خوان شما قابل استفاده نيست .به دليل مجموعه مشکلات و پيچيدگي هايي که در سيستم هاي مختلف و گسترده اتصالي دستگاه هايي الکترو نيکي وجود داشت اين تفکر به و جود آمد که يک فن آوري بي سيم که بتواند به صورت همگاني و با تمام دستگا ه ها مورد استفاده قرار بگيرد ايجاد شود و اين تفکر پايه فن آوري بلو توث بود. بلو توث استانداردي است که تو سط گرو هي از تو ليد کنند گان دستگا ه هاي الکترو نيکي ابداع شد تا براي اين دستگا ها قابليت ايجاد اتصال مستقيم و بدون استفاده از کابل يا امواج مادون قرمز را فراهم کند. اين استاندارد به صورت جهاني قابل استفاده است و تمام دستگا ها از جمله کامپيو تر- گوشي تلفن همراه -صفحه کليد-کامپيو تر هاي جيبي و ساير وسالي را مي توان از طريق آن و بدون هيچگونه سيم گشي يا استفاده از کابل و يا تجهيزات اتصالي ديگر با يکديگر ارتباط داد.

مزيت هاي مهم ارتباط به طريق بلو توث ارزان بودن- بي سيم بودن و البته ساده بو دن آن است. اين دستگا ه ها خود به خود دستگا ها ي ديگر را پيدا مي کنند و شما نيازي به انجام هيچ کار خاصي نخواهيد داشت.

فرکانس ارتباطي سيستم بلو تو ث معادل ۲٫۴۵ گيگا هرتز است که در يک توافق بين المللي اختصاصا براي اين کار کنار گذاشته شده ايس. و هيج سيستم ديگري از آن استفاده نکرده و نخواهد کرد.
اين فرکانس مابين فرکانس امواج تلويزيو ني و امواج ماهواره اي است و شدت اين امواج به قدري کم است که با هيچ دستگاه ديگري تداخل نخواهد کرد. از ديگر مزيت هاي سيستم بلو توث اين است که نيازي به ارتباط نقطه به نقطه مستقيم ندارد و حتي ديوار هاي خانه نيز مانع بر قراري ارتباط نمي شود. اما متاسفانه دامنه و برد اين امواج کم است (معادل ۱۰ متر) و بنابر اين در ارتباط دورتر نمي توان از اين فن آوري استفاده کرد. همچنين براي جلو گيري ار تداخل امواج بلو توث براي کنترل دستگا هاي مختلفي که در يک مکان قرار دارند سيستم بلو توث تغيرات جزئي بسيار کمي در فرکانس ارسالي ار سال مي کند که تقريبا ۱۶۰۰ بار در ثانيه.!

با توجه به اينکه اين تغييرات توسط دستگا هاي بلو توث انجام مي شود احتمال اينکه در هر بازه زماني معادل يک هزار و ششصدم ثانيه دو سيستم يک فرکانس تصادفي يکسان ايجاد کنند تقريبا صفر است و بنابر اين مشکل تداخل کنترل بلو توث نيز از بين رفته است. اگر مشکل برد فن آوري بلو توث حل شود اين نحوه بر قراري ارتباط به زودي در بسياري از دستگا هاي الکترو نيکي از جمله تلفن ها – کامپيو تر ها شبکه هاي کامپيو تري .. . مورد استفاده فراوان قرار مي گيرد.

 

فناوري Bluetooth در کسري از ثانيه موجب هک مي‌شود

وسايلي که از فناوري بي‌سيم Bluetooth براي تبادل اطلاعات بهره مي‌برند و از جمله تلفن‌هاي همراه، رايانه‌هاي PDA و کامپيوترهاي شخصي از نظر امنيتي بسيار آسيب‌پذير بوده و امکان هک شدن در کسري از ثانيه وجود دارد.

به گزارش يخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از خبرگزاري سلام، بررسي‌هاي کارشناسان نشان مي‌دهد که مهاجمان مي‌توانند به سرعت به شبکه‌هاي بي‌سيم مبتني بر Bluetooth نفوذ کرده و حتي هزينه مکالمه يک کاربر را بر دوش کاربر ديگري بياندازند.

اين مهندسان به تازگي موفق شده‌اند تنها در مدت زمان ۰۶/۰ ثانيه به درون دو تلفن همراه که از طريق فناوري Bluetooth باهم در ارتباط بودند نفوذ کنند و کنترل آنها را در دست بگيرند. آنان معتقدند که بايد در استانداردهاي مربوط به اين فناوري تجديدنظر جدي به عمل آيد.

نسل دوم وب بي‌سيم

WAP 1.0 ، كه بر اساس استانداردهاي پذيرفته شده ي بين‌المللي طراحي شده بود، ابزاري جدي براي افراد پر تحرك محسوب مي‌شد. اما، متاسفانه شكست خورد. در مقابل، I-Mode بازيچه‌اي بود براي نوجوانان ژاپني، كه هيچ استانداردي هم پشت آن نبود. در ميان تعجب همگان، I-Mode يك موفقيت تجاري بزرگ بود. بعد چه شد؟

نسل اول وب بي‌سيم درس‌هائي براي همه داشت. كنسرسيوم WAP فهميد كه محتوي از همه چيز مهم‌تر است. اگر تعداد زيادي وبگاه كه به زبان شما حرف بزند نداشته باشيد، باخته‌ايد. از آن‌سو ان تي تي دوكومو هم فهميد كه يك سامانه ي اختصاصي بسته (فقط براي گوشي‌هاي كوچك طراحي شده باشد) نمي‌تواند بختي براي جهاني شدن داشته باشد.هر دو طرف هم فهميدند كه براي متقاعد كردن وبگاه ها براي حرف زدن به فرمت موردنظر، بايد زباني داشته باشيد باز، محكم و مطابق با استانداردهاي جهاني. در دنياي تجارت جنگ فرمت‌ها چيز خوبي نيست.

هر دو خدمات در آستانه ورود به نسل دوم خود هستند. از آنجائي كه WAP 2.0  زودتر به بازار آمده، ما هم آن را بررسي خواهيم كرد. WAP ۱٫۰  چيزهاي خوبي داشت، كه WAP 2.0  آنها را حفظ كرده است. يكي اين كه،WAP مي‌تواند روي شبكه‌هاي مختلف كار كند. نسل اول از شبكه‌هاي سوئيچينگ مداري استفاده مي‌كرد، ولي هميشه مي‌توانست با سوئيچينگ بسته‌اي هم كار كند. نسل دوم به احتمال زياد از سوئيچينگ بسته‌اي (مثلاًGPRS) استفاده خواهد كرد. ديگر اين كه، WAP از دستگاه‌هاي متنوعي(از تلفن‌هاي همراه گرفته تا رايانه هاي هاي كتابي قوي) پشتيباني مي‌كرد، و هنوز هم مي‌كند.

WAP 2.0 ويژگي‌هاي جديدي هم دارد،كه مهم‌ترين آنها عبارتند از :

۱-پشتيباني از مدل پوش (دادن)، در كنار مدل قديمي پول (گرفتن).

۲- يكپارچه كردن خدمات تلفني در برنامه‌هاي كاربردي .

۳-پيام‌رساني چند رسانه‌اي

۴-داشتن ۲۶۴ علامت تصويري.

۵-ارتباط با وسايل ذخيره‌سازي.

۶-پشتيباني از افزودني‌هاي مرورگر.

مدل پول(Pull) براي همه شناخته‌شده است: مشتري صفحه‌اي را درخواست مي‌كند، و آن را مي‌گيرد.مدل پوش(push) يعني فرستادن (دادن) اطلاعات به مشتري بدون اينكه درخواست كرده باشد، مانند ارسال پيوسته قيمت سهام يا هشدارهاي ترافيكي به كاربر.

مدت‌هاست كه صدا و داده در حال يكي شدن هستند، و WAP 2.0 به طرق مختلف از آنها پشتيباني مي‌كند. يك نمونه كه قبلاً به آن اشاره كرديم، ايجاد دفترچه تلفن تصويري با I_Mode است. WAP 2.0، علاوه بر نامه ي الكترونيكيl و تلفن، از پيام‌رساني چند رسانه‌اي (Multimedia messaging) هم پشتيباني مي‌كند .

محبوبيت فوق‌العاده كاراكترهاي اموجي در I-Mode، كنسرسيوم WAP را تشويق كرد كه ۲۶۴ كاراكتر اموجي در WAP 2.0 بگنجاند.اين كاراكترها در زمينه‌هاي متنوعي از قبيل حيوانات، وسايل خانگي، لباس، احساسات، غذا، بدن انسان، جنسيت، نقشه، موسيقي، گياهان، ورزش، وقت، آب و هوا، ابزار وسايط نقليه و اسلحه طراحي شده‌اند. جالب است بدانيد كه در استاندارد WAP 2.0 فقط نام اين علائم تصويري تعريف شده، و اقدامي براي طراحي شكل آنها به عمل نيامده است، چون برخي از آنها (مانند بوسيدن و در آغوش گرفتن ) در فرهنگ‌هاي مختلف معناي بسيار متفاوتي دارند. اين مشكل در I-Mode وجود نداشت، چون فقط براي يك كشور طراحي شده بود. پشتيباني از وسايل ذخيره‌سازي بدان معنا نيست كه هر تلفن WAP 2.0 يك سخت ديسك بزرگ خواهد داشت، Flash ROM نيز نوعي وسيله ذخيره‌سازي است. يك دوربين بي سيم WAP مي‌تواند عكس‌هاي گرفته شده را موقتاً روي يك Flash ROM ذخيره كند، تا زمان فرستادن بهترين آنها به اينترنت فرا برسد.

و بالاخره مرورگرهاي WAP 2.0 مي‌توانند با استفاده از افزودني‌ها (in-plug) قابليت‌هاي خود را توسعه دهند. در WAP 2.0 يك زبان اسكريپت‌نويسي نيز پيش‌بيني شده‌است.

تفاوت‌هاي فني مختلفي نيز بين WAP1.0 و WAP ۲٫۰ وجود دارد، كه پشته پروتكل و زبان علامت‌گذاري مهم‌ترين آنهاست.WAP 2.0 همچنان به پشتيباني از پشته پروتكل قديمي ادامه مي‌دهد، ولي از استاندارد اينترنت يعني TCP,HTTP/1.1 نيز پشتيباني مي‌كند. پروتكل TCP در WAP ۲٫۰ داراي چهار تفاوت جزئي (ولي سازگار) با TCP  استاندارد است: (۱) استفاده از پنجره‌هاي ثابت ۶۴ kb، (۲) نداشتن شروع آهسته، (۳) سقف ۱۵۰۰ byte براي MTU، و (۴) تفاوت جزئي در الگوريتم ارسال مجدد (اين تغييرات براي ساده‌تر شدن كد پروتكل انجام شده‌اند). TLS يك پروتكل ايمني لايه انتقال (Transport Layer Security) است‌، كه توسط IETF استاندارد شده است ( شكل ۵ را ببينيد). بسياري از دستگاه‌هاي WAP 2.0 همزمان از هر دو پشته پروتكل پشتيباني خواهد كرد .

تفاوت ديگر WAP 2.0 با WAP 1.0 در زبان علامت‌گذاري آنهاست. WAP 2.0 از XHTML ساده (كه براي دستگاه‌هاي كوچك بي‌سيم طراحي شده) پشتيباني مي‌كند. از آنجائي كه ان تي تي دوكومو هم قبول كرده كه از XHTML ساده پشتيباني كند، با نوشتن صفحات خود به اين زبان مي‌توانيد مطمئن باشيد كه آنها در اينترنت و دستگاه‌هاي بي‌سيم به خوبي ديده خواهند شد. اين تصميم به جنگ فرمت‌ها (كه رشد وب بي سيم را دچار وقفه كرده بود) خاتمه خواهد داد.

شايد بد نباشد چند كلمه‌اي هم درباره XHTML ساده بگوئيم. اين زبان براي تلفن‌هاي همراه، تلويزيون‌ها، دستگاه‌هاي PDA، ماشين‌هاي فروش كالا، فراخوان‌ها، خودرو‌ها،‌ كنسول‌هاي بازي، و حتي ساعت در نظر گرفته شده است. به همين دليل در اين ويرايش از شيوه‌نامه، اسكريپت، يا فريم خبري نيست، ولي اكثر برچسب‌هاي استاندارد وجود دارند. اين برچسب‌ها به يازده پيمانه تقسيم شده‌اند، كه برخي اجباري و برخي ديگر اختياري‌اند (تمام اين پيمانه ‌ها در XML تعريف شده‌اند) اين پيمانه ‌ها را همراه با مثال‌هايي از هر كدام، در شكل ۶ ملاحظه مي‌كنيد.براي كسب اطلاعات بيشتر درباره اين برچسب‌ها مي‌توانيد به  www.w3.org مراجعه كنيد.

عليرغم تفاوت WAP و I-Mode بر اثر استفاده از XHTML ساده، رقيب جديدي آنها را تهديد مي‌كند: ۸۰۲٫۱۱ نسل دوم وب بي‌سيم با سرعت ۳۸۴ kbps كار مي‌كند، كه از ۹۶۰۰ bps نسل اول خيلي بهتر است، ولي در مقايسه با سرعت ۱۱ mbps يا ۵۴ mbps دستگاه‌هاي ۸۰۲٫۱۱ رنگ مي‌بازد. البته ۸۰۲٫۱۱ همه‌جا حضور ندارد، ولي با تصميم صاحبان رستوران‌ها، هتل‌ها، فروشگاه‌ها، شركت‌ها، فرودگاه‌ها، ايستگاه‌هاي اتوبوس، موزه‌ها، دانشگاه‌ها، بيمارستان‌ها و بسياري جاهاي ديگر براي نصب ايستگاه‌هاي مركزي ۸۰۲٫۱۱ و دادن امكان دسترسي اينترنت به كارمندان و مشتريان خود، پوشش كافي در مناطق شهري به وجود خواهد آمد، و آن وقت كافيست به نزديك‌ترين كافه‌تريا برويد تا بتوانيد ضمن خوردن يك فنجان قهوه، نامه هاي الكترونيكي خود را هم بخوانيد. دور نيست روزي كه مغازه‌ها ( كنار آرم كارت‌هاي اعتباري قابل قبول) براي جلب مشتري بيشتر آرم ۸۰۲٫۱۱ را در ويترين يا كنار در ورودي خود قرار دهند، و مردم هم (مثل صحرانشينان كه به دنبال آب بيابان‌ها را زير پا مي‌گذاشتند) بدنبال ۸۰۲٫۱۱ از اين خيابان به آن خيابان سرگردان شوند.

شايد رستوران‌ها و كافه‌ترياها خيلي زود براي نصب ايستگاه‌هاي مركزي ۸۰۲٫۱۱ دست به كار شوند، ولي به نظر نمي‌رسد كشاورزان به اين زودي چنين كاري بكنند، به همين دليل پوشش يكپارچه ۸۰۲٫۱۱ به مناطق شهري (و حداكثر حومه آنها ) محدود خواهد ماند (به ياد بياوريد كه برد ۸۰۲٫۱۱ در بهترين حالت چند صد متر بيشتر نيست). شايد در آينده دستگاه‌هائي به بازار بيايند كه در صورت ياقتن سيگنال ۸۰۲٫۱۱ از آن استفاده كنند، و وقتي به جايي رسيدند كه اين پوشش وجود نداشت، به طور خودكار به WAP سوئيچ كنند.

سينا – در اختيار داشتن سرعت همان چيزي است که کاربران خانگي، اداري و تجاري هميشه در پي آن هستند تا با استفاده از آن زودتر به هدف برسند.

در حال حاضر بسياري از کاربران از روش‌هاي دسترسي با استفاده از مودم‌ها و خط‌هاي تلفن به ستوه آمده‌اند و در پي آن هستند تا با استفاده از اين راهکار و با سرعت مطلوب به پاسخ خود برسند.
ورود اتصالات بي‌سيم به دنياي ارتباطات، کاربران مشتاق زيادي را به خود جذب کرده و آناني که روزانه با رايانه و اينترنت سر و کار دارند، از قطع شدن ها و وصل شدن هاي نابهنگام خسته شده اند و براي ورود شبکه هاي بي سيمي پر سرعت روز شماري مي‌کنند.بر اساس مطالعه اي که از سوي موسسه TNS Telecom انجام شده، سرمايه گذاري براي شبکه هاي بي سيم در مقايسه با شبکه هاي سيمي بيشتر شده و اين به معني نشانه هاي مثبتي براي دنياي بي سيم در آينده است.

تحليل هاي TNS نشان از کاربرد رو به افزايش شبکه هاي بي سيم است به گونه اي که در سه ماهه دوم سال ۲۰۰۴، سي درصد سرمايه گذاري هاي انجام شده در سرويس هاي مخابرات متعلق به سرويس هاي بي سيم بوده است.

سرويس هاي بي سيمي در اين مدت ۲۹ درصد از سرمايه گذاري ها را به خود اختصاص دادند که در مقايسه با ميزان سرمايه گذاري انجام شده در سه ماهه نخست در اين سرويس ها ۳ درصد کاهش داشته است.

اينترنت نيوز در اين زمينه گزارش داد که با اين حال شبکه هاي بي سيم از سرويس هاي تلفني بي سيم در اين زمينه عقب تر بوده اند.

بنابر آخرين بررسي هاي انجام شده، يازده درصد کاربران گفته اند که براي اتصال به اينترنت هم از ارتباط سيمي استفاده مي کنند هم از ارتباط بي سيم و ۸ درصد گفته اند که تنها از اتصال wi-fi استفاده مي کنند.

در ايران نيز شرکت داتک تنها شرکتي است که براي ايجاد شبکه بي سيم حرفه اي از سازمان تنظيم مقررات راديويي در مرداد ماه سال جاري مجوز باند فرکانسي حرفه اي سه گيگ را در خواست کرد.
مدير عامل شرکت داتک گفت: از سه ماه پيش مجور نصب و راه اندازي پروژه شبکه wireless در تهران آغاز شد.

فريبرز نژاددادگر در گفت و گو با خبرنگار سينا افزود: چون نصب تجهيزات ADSL در تهران به کندي پيش مي رود و بيشترين متقاضيان اينترنت پرسرعت و بخش عمده اي از تجارت در تهران رخ مي دهد بنابراين همزمان با نصب تجهيزات ADSL به فکر راه اندازي شبکه اي پرسرعت و با پهناي باند زياد افتاديم.

وي هدف از راه اندازي شبکه بي سيم در تهران را ايجاد backboneي بي سيم با حجم پهناي باند زياد ذکر کرد و افزود: در حال حاضر حجم پهناي باند بر روي شبکه بي سيم ۱۰۰ مگابيت است.
نژاددادگر ادامه داد: طبق تقسيم بندي هايي که شده در ۱۲ منطقه تهران BTSها نصب شده و به راحتي مي توانيم به هر متقاضي سرويس point to point ارتباطي دهيم و حتي محدوده جاده مخصوص کرج را هم تحت پوشش قرار دهيم.

وي تصريح کرد: اين شبکه يک اينترنت wireless است که مودم wi-fi دارد و اگر در محدوده اي که BTSها قرار داده شده، مودم نزديک پنجره قرار گيرد، براي برقراري ارتباط کافي است.
مجري پروژه شبکه wireless، در خصوص فراهم کردن امنيت در اين شبکه گفت: هيچ جاي دنيا در فلسفه ارايه سرويس اينترنت، امنيت به اين معنا وجود ندارد و فردي که نسبت به وجود امنيت در شبکه خود حساس است مي تواند از پروتکل SLS استفاده کند.

وي، بستر ايجاد امنيت را يک ارزش افزوده دانست و افزود: اين امنيت براي کاربر اينترنتي در لايه application کاربردي ندارد.

نژاددادگر خاطر نشان کرد: در صورت درخواست کاربر مي توان امنيت مورد نياز وي را به ازاي نوع سرويسي که ارايه مي شود، تامين کرد.

وي از ديگر اهداف راه اندازي شبکه بي سيم در تهران را ارايه سرويس و ارتباط point to point براي پهناي باند اختصاصي که برخي سازمان ها در سازمان خود توزيع کنند، عنوان کرد.
نژاددادگر گفت: عدم وجود چنين سرويسي در ايران سبب شده که خيلي از سازمان ها که نياز به ارتباطات اينترنتي دارند از ماهواره و accessهاي راديويي استفاده کنند که با مشکلات فراواني نيز روبرو هستند.
وي گفت: از دي ماه که ارايه اين سرويس آغاز مي شود به ۵ هزار کاربر سرويس ۶۴k ارايه خواهد شد.
نژاددادگر افزود: راه اندازي سيستم بي سيم (وايرلس) و فروش اشتراک آن از ۱۵ دي ماه سال جاري آغاز مي شود.

وي ادامه داد: سرويس اينترنت بي سيم در باند UHF فعاليت وايرلس حرفه اي خواهد داشت و با نصب دستگاهي به نام CPE در منازل مشتركان و آنتن هاي BTS در مراكز مختلف، مشكلات دسترسي به كاربر نهايي ساده مي شود.

مديرعامل شرکت داتک، پهناي باند قابل ارائه در اين سيستم را تا ۸Mbps به صورت نامتقارن دانست و گفت: سرعت در نظر گرفته شده براي مصرف كنندگان خانگي محدود است و از ۱۲۸k تا ۵۱۲k است.

مجري پروژه راه اندازي اينترنت بي سيم، هزينه استفاده از اين سرويس را براي مشتريان خانگي، پرداخت ماهانه ۴۰ هزار تومان عنوان کرد و افزود: براي استفاده در ساير مصارف با توجه به نوع مصرف و ميزان سرعت، قيمت گذاري صورت مي گيرد.

نژاددادگر تصريح كرد: در فاز نخست اين پروژه منطقه اي برابر ۶۰۰ كيلومتر مربع از جنوب تا خيابان كريمخان، از غرب تا شهرک قدس، از شرق تا پاسداران و از شمال تا شمالي ترين نقطه شهر تهران براي ايجاد فضاي فركانسي و فعاليت شركت در نظر گرفته شده است.

وي همچنين از دو برابر شدن مساحت تحت پوشش اين شبکه در فاز دوم اين طرح در سال آينده خبر داد.