مناطق گردشگری ایران

 

ایران سرزمینی است به قدمت تاریخ واین سرزمین کهن ومقدس دارای جاذبه های گردشگری زیادی است که هریک به مانند نگین وگنجی گهربار یادآور تاریخ کهن وباشکوه این سرزمین پاک وجاودان در دل تاریخ است.در دنیای امروز نیز ایران حرف های بسیاری در جهان گردشگری در گیتی دارد.درواقع ایران جزء معدود کشورهایی است که از این سرمایه بزرگ دارای غنای بسیاری است.به همین سبب بوده است که ایران در طول تاریخ مورد توجه بوده است هرچند متاسفانه مسئولان  درون کشور قدر این موهبت را ندانسته وهنوز که هنوز است از این بستر اقتصادی وتاریخی آنطور که در شان ایران زمین است بهره نبرده اند.اگر بخواهیم که مناطق گردشگری  ایران را نام ببریم شاید نتوان نام برد چون در جای جای این سرزمین گنجی نهفته است.متاسفانه با وجود این ایران سهم  قابل توجهی در صنعت جهانگردی دنیا ندارد چون آن طور که شایسته بود سرمایه گذاری نشده است.البته مسائل گوناگونی دراین زمینه دخیل هستند که مسائل سیاسی ومدیریتی مهمترین آنها هستند.اگر فهرستی از آثارومناطق گردشگری ارائه دهیم میتوان کلیه مناطق گردشگری ایران را به چند دسته زیر تقسیم بندی کرد:

  • مناطق گردشگری طبیعی مانند جنگلها،دریاهای ایران بیابانها،کوه ها وغارها و…
  • مناطق گردشگری علمی مهندسی (ساخته بشر) مثل قنات ها،بادگیرها، وارگ هاوحمام ها وبناها….
  • مناطق تاریخی مثل کاخها،قلعه ها وآثار تاریخی،بازارها
  • مناطق مذهبی مثل زیارت گاه ها،اتشکده ها
  • آثار هنری وتاریخی،مانند سفالها،فرش ها (هنرهای دستی)

6-مناطق سکونتی مثل روستاهاوشهرهای گردشگری(ماسوله،کندوان و….)

پس نمی توان همه جاهای گردشگری ایران را نام برد وگویا اگر نامی هم ببریم اینطور به نظر می آید که در حق دیگر مکانها جفا کرده باشیم چطور می شود از تخت جمشید،مقبره هنرمندانی چون حافظ ،سعدی وکاخ های تهران وایران وقنات ها وبیابانها وکوه ها یادی کرد اما از جنگلهای زیبا شمال و خانه های عجیب کندوان وماسوله یادی نکرد چگونه می شود از حرم مطهر امام رضا یاد کرد اما از مقبره پامبرانی که در شوش وایران قراردارند یادی نکرد پس واقعا دشوار است که همه مناطق زیبای ایران را نام برد اما میتوان ایران را سرزمینی عجیب وبهشتی وبا تاریخی کهن یادکرد.چون در یادانسانها ترین ها بهتر  به یاد می آید  درادامه به ترین های زیابی ایران اشاره می کنیم جاهایی که در دنیا بی نظیر هستند:

عظیم ترین بنای سنگی جهان

ساخت تخت جمشید یا آن طور که در کتیبه ها ثبت شده شهر مردمان پارسی، در ۵۵ کیلومتری شمال شرق شیراز و مقابل جلگه مرودشت در سال ۵۱۸ قبل از میلاد به دستور داریوش اول آغاز شد و جمعا حدود ۱۲۰ سال به طول انجامید. این مجموعه عظیم با مساحت ۱۳۵ هزار مترمربع، بزرگ ترین مجموعه باشکوه هخامنشی است که همه از سنگ ساخته شده. جالب است بدانید میان سنگ ها هیچ گونه ملاتی استفاده نشده و سنگ ها به یکدیگر چفت شده اند. البته در برخی موارد بست های آهنی معروف به دم چلچله ای مورد استفاده قرار گرفته است. مجموعه تخت جمشید شامل هفت کاخ (تالار)، نقوش برجسته، پلکان ها، ستون ها و دو آرامگاه سنگی است.

گرم ترین نقطه کره زمین

بیابان لوت در ۸۰ کیلومتری شمال شهداد، تپه ای مملو از گدازه های آتشفشانی با مساحتی معادل ۴۸۰ کیلومتر مربع که گندم بریان می خوانندش و گاه نیز ریگ سوخته، گرم ترین نقطه کره زمین است با دمایی معادل ۶۷ درجه سانتی گراد در سایه! در گندم بریان در فضایی با طول ۲۰۰ کیلومتر و عرض ۱۵۰ کیلومتر هیچ نوع زندگی جریان ندارد و شرایط به گونه ای است که علاوه بر گیاهان و حیوانات، حتی باکتری ها نیز توان زنده ماندن ندارند. در نتیجه اجساد تجزیه نشده و فقط بر اثر تابش خورشید خشک می شوند. تا پیش از کشف این منطقه توسط پروفسور کردوانی تصور می شد صحرای لیبی در شمال صحرای آفریقا با ۷/ ۵۷ درجه سانتی گراد گرم ترین نقطه کره زمین باشد؛ اما اکنون گندم بریان است. اگر قصد سفر به قطب گرمایی کره زمین را دارید، بین آبان تا فروردین بارسفر ببندید.

بلندترین برج آجری جهان

برج یا گنبدقابوس سال ۳۷۵ خورشیدی به دستور قابوس بن وشمگیر از پادشاهان آل زیار در جرجان (گنبدکاووس فعلی) پایتخت این حکومت به دلیل آرامگاه وی ساخته شد. این بنا با آجرهای دنباله دار وملات و به شکل یک استوانه چندوجهی ساخته شده است که شامل پی و صفه بنا، سردابه، بدنه و گنبد مخروطی است. برج قابوس بر فراز تپه خاکی که حدود ۱۵ متر از سطح زمین بلندتر است، قرار دارد. ارتفاع برج ۵۵ متر است که با احتساب بلندی تپه، در مجموع ۷۰ متر ارتفاع از سطح زمین دارد.

طولانی ترین غار نمکی جهان

غار نمکدان در جزیره قشم حدود ۶۵۸۰ متر طول دارد. تا پیش از کشف این غار، غار نمکی سدام در فلسطین با داشتن طولی معادل ۵۶۸۵ متر به عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان قلمداد می شد. جریان آب نمک در کف غار، از چشم اندازهای دلپذیر آن است. رطوبت جزیره و نفوذ آب در غار، سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل ها می شود که شکل آنها را پیوسته دگرگون می کند. غار نمکدان دارای یک دریاچه نمک به ژرفای یک متر در فاصله ۱۶۰ متری دهانه ورودی است. از دل کوه نمکدان، یک جریان آب زیرزمینی همیشگی می جوشد که راه را به بیرون گشوده و پس از حل کردن نمک در راه خود، به شکل چشمه نمک در دامنه کوه نمایان می شود. این چشمه در گودال روبه روی خود، حوضچه ای طبیعی به رنگ سفید پدید می آورد.

بزرگ ترین بافت خشتی جهان

یزد یکی از مهم ترین شهرهای زنده و تاریخی کشور است که مجموعه ای کامل از بناهای دوره های مختلف زمانی شامل بازارهای قدیمی، مسجدها، باغ ها، عمارات، آتشکده ها و را در خود جای داده است. این شهر علاوه بر آن که بزرگ ترین بافت خشتی جهان است، با ۷۴۳ هکتار عرصه و ۵ هزار هکتار حریم، دست نخورده ترین بافت تاریخی کشور محسوب می شود.

بزرگ ترین جزیره غیرمستقل جهان

قشم، بزرگ ترین جزیره غیرمستقل دنیاست که در حساس ترین نقطه استراتژیک خلیج فارس و در دهانه تنگه هرمز واقع شده است. طول جزیره حدود ۱۲۰ کیلومتر و عرض جزیره در نقاط مختلف متفاوت است. بیشترین عرض جزیره، مابین لافت و شیب دراز است. عرض متوسط جزیره را می توان معادل ۱۴ کیلومتر در نظر گرفت. بخش وسیعی از کرانه های شمالی جزیره با جنگل دریایی حرا به وسعت ۱۵۰ کیلومتر مربع پوشیده شده است. جزیره قشم با مساحت ۱۴۹۱ کیلومتر مربع از ۲۳ کشور دنیا وسیع تر است. به طور مثال قشم ۵ /۲ برابر سنگاپور و بحرین و سان مارینو، ۵ /۱ برابر هنگ کنگ، ۵ برابر مالدیو و ۷۰ برابر ماکائوست.

داغ ترین چشمه جهان

چشمه آبگرم قینرجه در جنوب مشگین شهر و در ارتفاع ۱۲۴۰ متری دامنه شمالی سبلان در مجاورت چهار چشمه معدنی دیگر قرار دارد. این چشمه با دمای ۸۶ درجه سانتی گراد، داغ ترین چشمه کلرایدی جهان است که دارای سه دهنه است.باتوجه به خواص درمانی عناصر موجود در آن بخصوص گوگرد بالا، برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم و روماتیسم های مزمن سودمند است. دمای بالای این چشمه تسکین دهنده درد و ضد تورم است. در کنار چشمه آبشاری است که بر زیبایی و جاذبه گردشگری چشمه قینرجه افزوده است.

کهنسال ترین درخت سرو جهان

یکی از پیرترین جانداران جهان، سرو ابرکوه با عمری حدود ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ سال است. گرداگرد تنه این درخت روی زمین، ۵ /۱۱ متر و بلندای آن ۲۵ تا ۲۸ متر برآورده شده است. در برخی اساطیر، کاشت این درخت زیبا به زرتشت نسبت داده شده است.

باستانی ترین پل قابل استفاده جهان

این پل که در مرکز شهر دزفول قرار دارد، شرق و غرب این شهر را به هم پیوند داده و از دیرباز محل تردد میان شهرهای شوشتر، اندیمشک و دزفول بوده است. تاریخ پل دزفول به سال ۲۶۰ میلادی، زمانی که شاپور اول ساسانی با استفاده از ۷۰ هزار اسیر رومی اقدام به ساخت این پل مستحکم کرد، برمی گردد. این پل دارای ۱۴ دهنه است و آب رودخانه دز از آن گذر دارد. این پل در دوران عضدالدوله دیلمی، صفویه و پهلوی مرمت و بازسازی شد؛ اما پایه هایش همچنان بدون تغییر، یادگاری از عصر ساسانی است.

  • قدیمی ترین بنای خشتی جهان

کهن دژ زیبای نارین قلعه در میبد که مردم محلی نارنج قلعه می نامندش، شاخص ترین اثر بازمانده از شهرسازی قدیم محسوب می شود. نارین قلعه دارای ارزش تاریخی، جغرافیایی، معماری و شهرسازی، سیاسی، نظامی، مذهبی و اسطوره ای است. این بنا بر فراز تپه ای ساخته شده تا بر تمام منطقه اشراف داشته باشد. به این دلیل از فاصله بسیار دور قابل رویت است. زمان ساخت نارین قلعه براساس اسطوره هایی به دوره حضرت سلیمان برمی گردد.

بلندترین بادگیر جهان در یزد: بادگیر ۸ سویه باغ دولت آباد یزد، با ارتفاع ۳۳ متر بلندترین بادگیر جهان است.

کهن ترین گونه جانوری جهان: سه چشم (triops) گونه ای جانور آبزی است که به دلیل قدمت ۲۲۰ میلیون ساله از آن به عنوان فسیل زنده و قدیمی ترین گونه جانوری زمین نام برده می شود. این گونه نادر در آبگیرهای فصلی استان آذربایجان غربی زیست می کند.

بلندترین طاق طبیعی جهان: دهانه غار اسپهبد خورشید (دژ افسانه ای) در کوه های کناره شرقی راه سراسری سوادکوه و تنگه دوآب، با طول ۷۵ /۱۹ متر و عرض ۲۵ /۱۴ متر، بلندترین طاق طبیعی جهان محسوب می شود که ارتفاع آن معادل ۱۵ متر است. این طاق سال ۱۳۳۵ شمسی توسط غارشناسان کشف شد.

قدیمی ترین سد جهان:

سد کبار در ۲۵ کیلومتری جاده قدیم قم ـ کاشان از آثار دوره ساسانی محسوب می شود. این سد با گذشت بیش از هزار سال و وقوع زلزله های متعدد همچنان پابرجاست.

عجیب ترین قنات جهان: یکی از شاهکارهای علم مهندسی قدیم، قنات دو طبقه مون اردستان است. در هر طبقه از این قنات ۸۰۰ ساله، آبی مستقل جریان دارد و آب هیچ یک به دیگری نفوذ نمی کند. این قنات ۲ کیلومتر طول دارد و مقدار آبدهی آن ۶۰ لیتر در ثانیه است.

بزرگ ترین بازار سرپوشیده جهان: بازار تبریز

منابع

www.asrehjadid.ir

http://kamyabnews.ir