تراشكاري نوين

تراشكاري نوين

هر سه هندسه جدید ار نوع منفی ANSI (ANSI Negative type geometry) بوده و اینسرتها دو طرفه می باشند. آرایه انتخاب با اشکال، ضخامتها، دایره های محاطی، شعاع گوشه و … مختلف اینسرت بیشتر افزایش یافته که منجر به ۹۸ نمونه جدید و ۹۸ گزینه عملکردی خاص برای گستره وسیعی از فرایندها شده است. هندسه ای جدید عبارتند از:

طرح M8- این هندسه دارای عرش (land) خنثایی است تا لبه برنده بسیار مقاومی در کاربردهای ماشینکاری متوسط ایجاد نماید. اینسرتهای با این هندسه می توانند هم در برشهای پیوسته و هم در برشهای منقطع به کار گرفته شوند و برای فولادها، فولادهای ضد زنگ و چدنها مناسب می باشند.

طرح R4- این هندسه در اینسرتهای مخصوص کار سنگین با عرش خنثای وسیع به کار گرفته شده تا لبه برنده بسیار مقاومی برای کاربردهای خشن تراشی فولادها و چدنها فراهم نماید. این طرح برای برشهای پیوسته یا منقطع مناسب بوده و برای گستره وسیعی از کاربردها ایده آل است.

طرح C2- دارای هندسه خاصی است که شامل عرش مثبتی است که کنترل براده در عمق برشی کم را قطعی می سازد. هندسه C2 برای فولادهای کم کربن و مواد نرم، ایده آل بوده و کنترل عالی روی پرداخت سطح بدست می دهد.

نام گذاری الفبایی-عددی فهرست اصطلاحات هندسه منفی ANSI شرکت Valenite نشانگر نوع فرایند است، به عبارت دیگر؛ F نشانگر پرداخت کاری، M نشانگر ماشین کاری در سطح متوسط، R نشان دهنده خشن کاری و C نشانگر تکمیلی (complementary) می باشد. ارقام از ۱ تا ۹ مقاومت نسبی لبه برنده را تعیین می کند، که رقم ۹ نشان دهنده بالاترین مقاومت و بیشترین نرخ پیشروی می باشد. گریدهای ابزاری VP5515 و VP5525 ، هر دو کاربیدهای پوشش یافته پروسه MTCVD با TiCN/Al2O3/TiN میباشند. زمینه اصلی از کبالت غنی شده تا در مقابل کند شده لبه مقاوم بوده و اینسرتدارای لبه ای برنده سنگ خورده ای است که از ایجاد لبه انباشته جلوگیری می کند.

مجموعه سیستم تراشکاری ValTURN شامل آرایه وسیعی از اینسرتها برای فولاد، فولاد ضد زنگ، چدن، آلیاژهای دمابالا، آلومینیوم و آلیاژهای غیر آهنی، و کاربردهای تراشکاری قطعات سخت، به اضافه ابزارگیرهای ValTURN ProGRIP™ می باشد که پایداری، دقت و قابلیت تطبیق پذیری با فرمتهای استفاده آسان را فراهم می نماید.

شرکت Valenite فعالیتهای خود را ادامه می دهد تا در سال ۲۰۰۵ گریدها و هندسه های جدیدی ارائه نماید تا پوشش بازاری خود را به بیش از ۹۰% از کاربردها گسترش دهد. همانند تمامی محصولات Valenite ، ابزارهای سیستم تراشکاری Valenite با سرویس سطح بالای ValPro™ برای مشتریان به منظور سفارش دادن، قیمت گیری و زمان بندی تحویل حمایت می شود. علاوه بر آن یک هیئت فنی به طور مستمر محصولات به روز شده و اطلاعات کاربردی، و پیشنهاد برای بهینه سازی بهره وری برش فلزات را ارائه می نماید.

مهارت فنی

مهارت های فنی به آن دسته از مهارت ها گفته می شود که کنجکاوی، دقت نظر، ابتکار، آموزش و رفع مشکل اجزاء اصلی آن را تشکیل می دهد. در مهارت های فنی فرد هر روز در حال کسب تجربه، یادگیری، نوآموزی و در عین حال تجربه اندوزی است و به سمت تعالی حرکت می کند. در بخش مهارت های فنی به جهت ارتباط این مهارت ها با کار و تولید به مطالبی اشاره می شود که فراتر از ارتباط فن و انسان شکل می گیرد. فن سالاری وقتی نمود عینی پیدا كرد که فن آوری های بشر روز به روز پیچیده تر و گسترده تر شد.

بشر امروز نیازهای فنی خود را متناسب با فن آوری های روز در حد بالا می بیند و به صورتی دنیای امروز را ترسیم مي نمايد که در همه بخش ها، مهارت های فنی و حرفه ای حرف اول را می زند. روابط تولید هم از لحاظ اجتماعی و هم به لحاظ فنی دگرگون شده است. مطمئنا این روابط سرمایه داری هستند اما گونه اي از سرمایه داری که به لحاظ تاریخی خصلتي متفاوت دارد و من آن را سرمایه داری اطلاعاتی می نامم. برای توضيح بيشتر، ویژگی های جدید تولید، نیروی کار و سرمایه را به ترتیب مورد توجه قرار خواهم داد.

آنگاه دگرگونی مناسبات طبقاتی را می توان آشکار ساخت. بهره وری و توان رقابت فرآیندهای مسلط اقتصاد اطلاعاتی- جهانی هستند. بهره وری در اصل از نوآوری و توان رقابت از انعطاف پذیری سرچشمه می گیرند. به این ترتیب، شرکتها، مناطق، کشورها و هر گونه واحد اقتصادی مناسبات تولیدی خود را به سمت به حداکثر رساندن نوآوری و انعطاف پذیری سوق می دهند. تکنولوژی اطلاعات و توان فرهنگی برای استفاده از آن، در موفقیت کارکرد جدید تولید نقشی اساسی دارند. علاوه بر این نوع جدیدی از سازمان و مدیریت که هدف آن سازگاری و هماهنگی همزمان است، اساس موثرترین سیستم عامل قرار می گیرد که نمونه آن همان چیزی است که من بنگاه شبکه ای نامیده ام. در این سیستم جدید تولید، نیروی کار به لحاظ نقش خود به عنوان تولید کننده از نو تعریف شده، براساس ویژگیهای کارگران به گروههای کاملاً متمایز تقسیم می شود. یکی از تفاوتهای عمده به چیزی مربوط می شود که من آن را نیروی کار عمومی در برابر نیروی کار خود برنامه ریز می نامم. کیفیت تعیین کننده در ایجاد تمایز میان این دو نوع نیروی کار، آموزش و ظرفیت دستیابی به سطوح بالاتر آموزش است؛ یعنی دانش مجسم و اطلاعات. البته باید ميان مفاهيم آموزش و مهارت تمایز قائل شد. تحولات تکنولوژیک و سازمانی ممکن است مهارتها را به سرعت منسوخ کند. آموزش (که با تلنبار کردن مطالب توسط کودکان و دانش آموزان فرق دارد) فرآیندی است که از طریق آن مردم، یعنی نیروی کار، توانایی باز تعریف پیوسته مهارتهای لازم برای یک کار معین و دسترسی به منابع یادگیری این مهارتها را به دست می آورند. هر کسی که در محیط سازمانی مناسب تعلیم می بیند، می تواند خود را متناسب با وظایف دائماً در حال دگرگونی فرایند تولید تنظیم کند. از سوی دیگر، نیروی کار به اطلاعات و دانشی سوای توانایی دریافت و اجرای علائم نیازی ندارد. البته بسته به تصمیم شرکت می توان ماشین یا هر کس دیگری را در شهر، کشور یا جهان جایگزین این «پایانه های انسانی» کرد. در حالی که این پایانه ها به طور جمعی جزء لاینفک فرایند تولید هستند، به لحاظ فردی بی ارزش اند، زیرا ارزش افزوده هر یک از آنها بخش کوچکی است از آنچه توسط یا به نفع سازمان تولید می شود. ماشین و نیروی کار عمومی از منابع و مکانهای متعدد و مدارهای تابع سیستم تولید جمع شده، در کنار هم قرار می گیرند.

 مشاغل مربوط:

۱٫ برقکار عمومی- صنعت نفت

۲٫ مکانیک

۳٫ مهندس مخابرات

۴٫ اپراتور ماشین فرز و مته کاری

۵٫ تنظیم کننده و اپراتور ماشین تراش

۶٫ تراشکار

۷٫ جوشکار

۸٫ مهندس برق

۹٫ لوله کش عمومی

۱۰٫ تعمیر کار تلویزیون رنگی

۱۱٫ ناظر فنی چاپ

۱۲٫ نصاب دستگاه های حرارتی

۱۳٫ مدیر تضمین کیفیت

۱۴٫ تراشکار CNC

۱۵٫ دریل کار و اره کار

۱۶٫ جوشکار پلاستیک

۱۷٫ ماشین چی افست

۱۸٫ قیچی کار

۱۹٫ برقکار ساختمان

۲۰٫ طراح درجه ۱ قالب

مهارت ها: 

مهارت های فنی ارتباط نزدیکی با مهارت تولیدی و كمترین اشتراک را با مهارت های اداری، مالی و روابط عمومی دارند.

معرفي

 تراشکار درجه ۱ CNC کسی است که علاوه بر مهارت تراشکاری درجه ۲ CNC از عهده نقشه کشی، شناخت مواد، سخت کاری، برنامه نویس CNC از طریق سیستم MDI ، بکارگیری PC در برنامه نویسی CNC و تراشکاری کلیه قطعات در انواع فرم تا دقت ۰۲/۰ میلیمتر را دارد.

   نمونه وظايف

 1. وسایل کامل نقشه کشی

۲٫ توانایی تراشیدن انواع مخروط های داخلی و خارجی با دقت به دقیقه

۳٫ توانایی تراشیدن انواع پیچ و مهره های میلیمتری و اینچی با گام ثابت و متغیر

۴٫ توانایی قرینه سازی قطعات نسبت به محور

۵٫ قلاویز کاری قطعات با دستگاه تراش CNC

۶٫ توانایی فرم تراش قطعات مدور با ماشین تراش CNC

۷٫ توانایی خواندن نقشه های مرکب

۸٫ توانایی ترسیم اجسام تو خالی

امروزه تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و کارآمد از عوامل کلیدی و انکارناپذیر در توسعه اقتصادی و اجتماعی هر کشور محسوب می گردد و هر نوع سرمایه گذاری کلان در بخشهای مختلف اقتصادی نیازمند به برنامه ریزی و سرمایه گذاری در بخش نیروی انسانی و توسعه منابع این نیرو می باشد. نظام جمهوری اسلامی ایران برپایه ایمان به کرامت و ارزش والای انسان یکی از راههای تامین قسط و عدل، استقلال سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و نیز همبستگی ملی را استفاده از علوم و فنون و تجارب پیشرفته بشری و تلاش در پیشبرد آنها می داند. سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور وابسته به وزارت کار و امور اجتماعی براساس قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بعنوان متولی و مجری آموزشهای فنی و حرفه ای کوتاه مدت در بخشهای کشاورزی، صنعت و خدمات می باشد. این سازمان که فراگیرترین دستگاه آموزشی کشور در این زمینه می باشد می کوشد در حیطه وظایف خود دستیابی به هدفهای تعیین شده در قانون اساسی را ممکن سازدئ و تا رفع نیاز بازار کار، فعالیتهای خود را توسعه دهد و در عین حال بر جنبه کیفی آن نیز تاکید داشته، سعی می نماید مهارت شاغلین را با تکنولوژی روز همگام سازد.

سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور جمهوری اسلامی ایران با ایجاد زمینه های لازم برای تعلیم و تربیت جوانان و نوجوانان مستعد و علاقمند به حرفه آموزی، بازآموزی، ارتقاء مهارت شغلی در سطوح مختلف مهارتی، تربیت مدیران و سرپرستان، تربیت مربیان متخصص و ورزیده از طریق ایجاد مراکز فنی و حرفه ای ویژه برادران و خواهران، مراکز کارآموزی تکمیل مهارت و تخصص های ویژه، مرکز تربیت مربی، مراکز جوار کارخانجات فعالیت می نماید.

این سازمان به منظور تحقق اهداف آموزشی خودستادی و ادارات کل آموزشی در سطح مراکز استانها با برگزاری دوره های مختلف آموزشی فنی و حرفه ای مهارت ۳ تا ۱۸ ماهه از طریق مراکز آموزشی متعلق به سازمان و مراکز آموزشی بخش غیردولتی(آموزشگاههای آزاد) با ایجاد بیش از ۶۰۰ رشته آموزشی توانسته است اقدام به مهارت آموزشی به جویندگان کار و شاغلین در بخشهای مختلف تولید نموده و به موازات آن با اجرای طرحهایی نظیر طرح آموزشهای سیار، آموزش صنعت ساختمان و آموزش در پادگانها، آموزش در زندانها، خودباوری فنی به موفقیت چشمگیری نایل آید.

به موازات برنامه های آموزشی سازمان و در جهت اجرای هر چه بهتر آموزشها، فعالیتهای پژوهشی، عمرانی و تجهیز و توسعه منابع انسانی صورت می پذیرد که اهم آنها عبارتند از: تدوین جزوات و استانداردهای آموزشی براساس کدهای بین المللی، تجدیدنظر در استانداردهای مهارت، تهیه استاندارد مشاغل، تحقیق و پژوهش در برنامه های آموزشی و وسایل کمک آموزشی و سمعی و بصری، تجهیز و راه اندازی کارگاههای مراکز، اجرای پروژه های ساختمانی مراکز جدید الاحداث، راه اندازی کارگاه های درجه یک، آزمون اصناف، تعیین صلاحیت علمی_فنی متقاضیان آموزشگاههای آزد و مربیگری، برگزاری همایشهای تخصصی، صدور پروانه مهارت فنی برای کارگران ساختمانی، ساده سازی قوانین و دستورالعملهای اجرایی در بخشهای مختلف به منظور حذف تشریفات.

جایگاه قانون سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور:

براساس ماده ۱۰۷ قانون کار جمهوری اسلامی ایران و نیز قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور وابسته، وزارت کار و امور اجتماعی بعنوان متولی آموزشهای فنی و حرفه ای مکلف به تربیت نیروی انسانی مورد نیاز بازار کار در بخشهای صنعت، کشاورزی و خدمات می باشد. این سازمان به دلیل رسالت قانونی خود در ساختار نظام آموزشی جمهوری اسلامی ایران جایگاه ویژه ای دارد. رویکردهای نوین برنامه سوم توسعه توجه و اهمیت ویژه ای را برای آموزشهای فنی و حرفه ای کوتاه مدت را که توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای تدوین و اجرا می گردد، قائل شده است.

معرفی

تراش کار درجه ۲ CNC کسی که از عهده نقشه کشی ، استفاده از وسایل اندازه گیری دقیق ، راه اندازی و استفاده از متعلقات دستگاه تراش CNC و تراشکاری کلیه قطعات در انواع فرم با دقت ۰۵/۰ میلیمتر بوسیله دستگاه تراش CNC برآید.

نمونه وظایف

۱٫ توانایی استفاده از جداول انطباق و تلرانس ها

۲٫ آشنایی با تلرانس اندازه و علایم آن

۳٫ آشنایی با اندازه اسمی قطعات

۴٫ اشنایی با انحراف اندازه (بوشها و میله ها) فوقانی و تحتانی

۵٫ آشنایی با سیستم ثبوت سوراخ

۶٫ آشنایی با سیستم ثبوت میله

۷٫ توانایی استفاده از علایم و کیفیت سطوح

۸٫ آشنایی با مفهوم کیفیت سطوح

۹٫ آشنایی با انحراف سطوح (دقت نرم و زبری سطح کار)

۱۰٫ توانایی ترسیم نمای سوم از روی دونمای داده شده

۱۱٫ شناسایی اصول ترسیم نمای سوم با داشتن دو تصویر

۱۲٫ توانایی ترسیم نماها از روی پرسپکتیو

۱۳٫ شناسایی انواع پرسپکتیو (ایزومتریک، دیمتریک و کاوالیر)

۱۴٫ شناسایی اصول ترسیم تصاویر از روی انواع پرسپکتیو

۱۵٫ توانایی تراشیدن انواع پیچ و مهره های سر تیز میلیمتری و اینچی با دستگاه تراش CNC

۱۶٫ توانایی قلاویزکاری قطعات با دستگاه تراش CNC

۱۷٫ توانایی سرویس و نگهداری دستگاه

۱۸٫ توانایی ترسیم نمای سوم از روی دو نمای داده شده

۱۹٫ توانایی ترسیم نماها از روی پرسپکتیو

۲۰٫ توانایی استفاده از جداول انطباق و تلرانس

۲۱٫ توانایی استفاده از علایم و کیفیت سطوح

۲۲٫ توانایی ترسیم برش مقاطع

۲۳٫ توانایی استفاده از وسایل اندازه گیری و کنترل دقیق

۲۴٫ توانایی استفاده از مواد خنک کننده و روان کننده

۲۵٫ توانایی شناخت مواد

۲۶٫ توانایی راه اندازی و استفاده از متعلقات دستگاه تراش CNC

۲۷٫ توانایی بستن و تنظیم انواع ابزار برنده به دنده بند

۲۸٫ توانایی کف تراشی، روتراشی، پله تراشی و پخ زدن قطعات مدور با دستگاه تراش CNC

۲۹٫ توانایی شیار تراشی و برشکاری با دقت ۰۵/۰ میلی متر

۳۰٫ توانایی تیز کردن انواه رنده های تراشکاری

۳۱٫ توانایی سوراخکاری و برقوکاری قطعات با ماشین تراش CNC

۳۲٫ توانایی داخل تراشی قطعات با ماشین تراش CNC (سوراخکاری- کف تراشی- پله تراشی و پخ زدن قطعات با دقت ۰۵/۰ میلی متر)

۳۳٫ توانایی تراشیدن انواع مخروطهای داخلی و خارجی با دستگاه تراش CNC

ابزار و وسایل

۱٫ نقشه های اجرایی

۲٫ جزوه انطباقات

۳٫ جزوه نقشه کشی

۴٫ جزوه و علایم سطوح

شرایط ارتقاء شغل

تراشکار CNC برای ارتقاء شغلی خود و به همان نسبت افزایش دستمزد خود نیازمند تجربه اندوزی، پشتکار، دقت و سعی فراوان برای تولید محصول خوب و مورد رضایت مشتری می باشد.

ویژگی های شخصیتی

حداقل سن برای احراز این شغل ۱۶ سال تمام است و داوطلب باید از سلامتی کامل و قدرت بدنی کافی برخوردار باشد زیرا در تمام مدتی که ماشین تراش کار می کند. اپراتور باید ایستاده و با قدرت بازو ماشین را کنترل کند. تحمل صدا از دیگر خصوصیاتی است که این افراد باید دارا باشند و در رعایت کردن نکات حفاظتی و ایمنی سهل انگاری ننمایند.

www.kh110.ir