زرقان

 زرقان کجاست؟

کلمه زرقان که در اصل زرگان بوده واژه ایست مرکب از ((زر)) به معنی طلا و ((گان)) به معنی شایسته و.سزاوار و شاید اطلاق کلمه زرگان به این شهر به سبب زمینهای مرغوب و زرخیز این خطه بوده است و بعدها به زرقان میدل شده است. شهر زرقان در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی شیراز و در مجاورت اتوبان شیراز به اصفهان قرار گرفته است.ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۷۰ متر و مساحت آن بالغ بر ۳۰ کیلومتر مربع و جمعیت شهری آن در حدود سی هزار نفر می باشد. زرقان دارای ۵ محل و دو شهرک جدید الاحداث بوده و پوشش گیاهی آن غالبا نارون – چنار – زبان گنجشک -کاج و سرو می باشد. محصولات کشاورزی زرقان عبارتند از :گندم، جو، ذرت، انگور، سیفی جات و سبزیجات. نام زرقان همواره با شیرینی حلوای معروف ارده و بوریای زیبای مشهور آن همراه بوده است.زرقان با فاصله ای قریب به ۲۵ کیلومتر نزدیک ترین شهر به مرکز استان فارس است که در شمال شرقی شیراز قرار گرفته است.کل بخش حدود ۵۵ هزار نفر جمعیت دارد که تقریبا نیمی در شهر و بقیه در روستاها سکونت دارند، زرقان از لحاظ تقسیمات اداری کشور، بخش محسوب می شود و زیر نظر فرمانداری شیراز قرار دارد.طول جغرافیایی زرقان ۵۲ درجه و ۴۳ دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی آن ۲۹ درجه و ۴۷ دقیقه شمالی و ارتفاعش از سطح دریا ۱۵۹۵ متر است. ارتفاع بلندترین نقطه کوه شمالی که بر زرقان مشرف است نسبت به سطح زمین ۶۰۰ متر است.زرقان دارای ۳ دهستان و روستا می باشد که نسبت به گذشته به عللی تعداد آن ها کمتر شده است تعداد زیادی از این روستاها در دو طرف رودخانه کر قرار گرفته اند و به کربال (باله ی رودخانه کر) مشهورند. روستاهای رحمت آباد، دودج و دو روستای تاریخی بند امیر از مهمترین آبادی های این ناحیه به شمار می روند. فاصله نزدیک ترین روستا یعنی دودج. به مرکز زرقان ۱۰ کیلومتر و فاصله دورترین روستا، یعنی رحمت آباد تا زرقان ۶۰ کیلومتر است.بافت قدیم زرقان در دامنه کوه زرقان، که از جنوب غربی و به شمال شرقی کشیده شده واقع شده است قسمت مسکونی آن در گذشته نواری و به موازات کوه و چسبیده به آن بوده به طوری که بین روستا و کوه فقط به اندازه یک گذرگاه سرتاسری فاصله است و به مجرد تمام شدن شیب کوهپایه و آغاز دشت مسطح، خانه های مسکونی نیز تمام می شده است. اما در سال های اخیر دامنه خانه سازی به قسمت های مسطح دشت زرقان کشیده شده و صدها کارخانه کوچک و بزرگ در اطراف شهر بنا شده است. به طوری که گفته می شود زرقان نسبت به گذشته تقریبا ۱۰ برابر شده که به نابودی کشتزارهای اطراف زرقان منجر شده است

حمید فرزام

زبان فارسی دری که بعد از غلبة قوم عرب و رواج اسلام در قرن سوم و چهارم هجری، لهجة محلّی مردم مشرق و شمالِ شرقی ایران یعنی خراسان قدیم .و ماوراء‌النّهر بود و در شهرهای بزرگی از سمرقند و بلخ تا مَرو و طوس و دیگر بلاد بدان مُحاوره می‌کردند. با تشکیل حکومت‌های مستقلِ ایرانی و ظهور شاعران بزرگی چون رودکی سمرقندی و شهید بلخی و کسائی مروزی و فردوسی طوسی… که به همان زبان شعر می‌سرودند رونقی به سزا یافت و به مُرور زمان بر اثر آمیزش با زبانِ عربی و سعت دامنة لغات و اصطلاحات و معانی و تحوّل و تکاملِ نسبی ، به عنوان زبان رسمی در دیگر نواحی کشورِ پهناور ایران معمول و متداول گردید. (تاریخ ادبیّات در ایران، دکتر ذبیح الله صفا، ج ۱ ، چ ۳، ۱۳۳۸، ص ۱۶۰- ۱۶۳ ؛ زبانهای ایرانی ، یوسف م، اُرانسکی ، ترجمه دکتر علی اشرف صادقی، تهران، ۱۳۷۸، ص ۱۰۵- ۱۰۶).

باید دانست که رسمیًت زبان دری و گسترش و سیطرة آن در اقصی نقاطِ کشور پهناور ایران ، به لهجه‌های محلّی زبانی وارد نیاورد بلکه بیشتر آنها به عنوان زبان مُخاطُب  در بسیاری از نواحی مختلفِ ایران برقرار و پایدار ماندند و تاکنون نیز به کار می‌روند. (تاریخ ادبیّات در ایران، ج ۱ ، تهرن ۱۳۳۰ شمسی ص سی هفت مقدمه)

شمار زبان‌ها و لهجه‌های محلّیِ بازمانده از قرون و اعصار پیشین در اطراف و اکنافِ ایران در بعضی از اسناد و مدارک مُعتبر ، بالغ بر ۵۶ لهجه است که زبان‌های معروف خُتنی و سُغدی و خوارزمی و تُخاری… را هم باید بر آنها افزود. (بُرهانِ قاطع ، ج ۱، ص پانزده- بیست و چهار و سی‌ و هفت – چهل و دو مقدمّه)این زبان‌ها و لهجه‌ها از دیرباز تاکنون به وسیلة خاورشناسان به ویژه دانشمندان زبان‌ دان و زبان‌شناسی ایرانی مورد تحقیق و پژوهش قرار گرفته که به مصداقِ: صاحبُ البیتِ اَدْری بما فی‌البیت، بهتر از بیگانگان دربارة لهجه‌های محلّیِ خویش سخن گفته و از رویَ آگاهی و بصیرت و با نکته سنجی و دقّت ، رموز و اسرار دستور زبان و دگرگونی واژگان محلّیِ خود را باز نموده و در همة این ابواب به طبع و نشر آثار گوناگون و ارجمند پرداخته‌اند که غیر از مُقدّمه بسیار مُمتّح و جامع  و فراگیر بُرهان قاطع به همّت و خامة دکتر محمّد معین و دیگر استادان بزرگ معاصر و نیز بخش زبان‌ها و لهجه‌های ایرانی در صحایف ۱۴۰- ۱۶۳ جلد اوّل تاریخ ادبیّات در ایران تألیف دکتر ذبیح الله صفا، نمونه را ذکر چند تألیف از این دست از فضلای معاصر که هم اینک در دسترس است، مناسب این حال و مقام است خاصّه که بعضی از آنها مستقیماَ به موضوع سخن یعنی لهجة کرمانی مربوط است:

زبانهای ایرانی، یوسیف م ، اُرانسکی، ترجمة دکتر علی اشرف صادقی، تهران ۱۳۷۸

واژه‌‌نامة گویشِ بختیاریِ چهار لنگ ، رضا سرلک ، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تهران ۱۳۸۱گل‌های شهر سبز، اشعاری به لهجة محلّی کازرونی و گویش لُری، به کوشش مُحمد جواد بهروزی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تهران ۱۳۸۱٫

فارسی قُمی، دکتر علی اشرف صادقی، مؤسّسة انتشارات باورداران، تهران ۱۳۸۰٫

لهجة تهرانی، لازارساموبلویچ ، پی، سیکوف، ترجمة محسن شجاعی، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تهران ۱۳۸۰٫

فرهنگستان زرقان، واژه‌نامة لهجة فارسی مردم زرقان فارس، محمّد جعفر ملک‌زاده ، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ۱۳۸۰

کُلیّات آثار ادیب قاسمی کرمانی، به کوشش ایرج افشار، مرکز کرمان شناسی، ۱۳۷۲٫

داستان نامة بهمنیاری، استاد احمد بهمنیار ، دانشگاه تهران، شمارة ۱۶۵۷ ، چاپ دوم، ۱۳۶۹٫ فرهنگ لغات و اصطلاحات مردم کرمان، دکتر ابوالقاسم پورحسینی ، مرکز کرمان شناسی، ۱۳۷۰٫

واژه نامة گویشِ بردسیر، دکتر جواد برومند سعید، مرکز کرمان شناسی، ۱۳۷۰

نامة سیرجان (واژه‌ها و اصطلاحات لهجة سیرجانی) ، محمود سریزدی ، فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ۱۳۸۰

فرهنگ بهدینان ، جمشید سروش سروشیان، به کوشش منوچهر ستوده، دانشگاه تهران، شماره ۱۶۴۶، ۱۳۷۰

واژه‌ها و اصطلاحات کُهن فارسی ، حمید فرزام ، جُزو نکته‌ها و نقدها ، با مُقدّمة دکتر مهدی محقّق ، تهران ۱۳۸۰

در مقالة اخیر که چند سال پیش به قلم من بنده نگاشته آمده. به چند واژة اصیل وکهن فارسی که هنوز در لهجة کرمانی به کار می‌رود اشارت رفته و از این رو در عین اختصار از لحاظ زمینة گُفتار در زُمره دیگر مآخذ در این باب به شمار تواند آمد، ولی بی‌گمان بهترین منبع و مأخذ دربارة لهجة کرمانی که به لهجة خُراسانی نزدیک است (تاریخ ادبیّات در ایران، ج ۱، ص ۱۴۵ به نقل از مسالک الممالک و احسن التقاسیم .) چنان که استاد این جانب دانشمند نامی احمد بهمنیار کرمانی در مقدّمة : – (داستان نامة بهمنیاری) آورده است (ص ه مقدّمه)، مثنوی نیستان و کتاب خارستان از آثار ادیب قاسمی کرمانی است که در سال‌های ۱۳۰۰ و ۱۳۰۱ هجری قمری به نظم و نثر به تقلید از بوستان و گلستان شیخ اجلّ سعدی شیرازی پرداخته ( کلیّات آثار قاسمی، ص بیست) و به راستی مخزنی است گران‌بها از اصطلاحات واژگان محلّیِ سرزمین کُهن سال و باستانیِ کرمان و از دیرباز نزد عامَه و اهلِ ادبِ آن سامان بسیار مطلوب و مقبول افتاده و از جهت ادبِ عامیانه  هم شایانِ توجّه و واجد بسی اهمیّت است.

دانشمند گرامی احمد بهمنیار کرمانی، استاد دانشگاه تهران که در ادب فارسی به ویژه عربی از سرآمدان روزگار و استادی بلامُنازع و کم‌نظیر بود، درُست یک قرن پیش ، ضمنِ بحث از ارزش ادبی و قدمت و اصالتِ واژگان محلّی کرمانی، از ادیب قاسیمی و دو کتاب مزبور به مُناست چنین یاد کرده است:

«… نگارندة این اوراق احمد بهمنیار کرمانی متخلّص به دهقان ، در حدود سال ۱۳۲۳ هجری(قمری) … به این خیال افتاد که اصل و ریشة بعضی کلمات را که اهالیِ کرمان در مُحاورات خود استعمال می‌نمایند و درجاهای دیگر مستعمل و متداول نیست، از فرهنگ‌های مختلفه استخراج و از مجموعِ آن لغات کتابی را تألیف نمایم، مُحرّکِ این خیال ملاحظة دو کتاب بود که ادیبی از همشهریان ، به نام خارستان و نیستان به لغت و لهجة عوامِ کرمان تألیف و در سبکِ عبارات و انشاء ، از گلستان و بوستانِ سعدی تقلید کرده بوده. چون طبایع عامّه میلِ خصوصی به هزل و مزاح دارد دو کتاب مزبور شُهرتی تمام یافته و ضمناً بعضی خرده‌گیران و ظُرفا کلمات و اصطلاحات آن را در دستاویزِ طعن و تمسخُر … قرار داده بودند بدین جهت…. می‌خواستم مُدَلّل دارم که اغلبِ آن کلمات و اصطلاحات از اصلِ فارسی قدیم است و چون اهالیِ کرمان کمتر از مردم سایر بلاد با مِلل و اُمَم مُتنوعه آمیزش داشته‌اند، لُغاتِ قدیمة فارسی نزد آنها بیشتر محفوظ مانده که بعضی را بلاتغییر و بعضِ دیگر را با مُختصر تحریف و تغییری در مُحاوراتِ خود به کار می‌برند…» (داستان نامة بهمنیاری ، ص ، ه.)

بخش پایانی عبارتِ استاد بهمنیار، سخن یک از صاحب‌نظران را دربارة لهجة سمنانی و دیگر لهجه‌ها و زبان‌های محلّیِ رایج در اطراف و اکنافِ ایران زمین فرا یاد می‌آورد  در آنجا که نوشته است: «… وجود تشابُه در لهجة محلّی ِ امروز سمنان و اطراف آن با لهجة قدیم می‌رساند که لهجة محلّیِ مذکور در اصل و اساس تغییر کُلّی نکرده و همان است که در آن روزگار (قرون اولّیة اسلامی) معمول و متداول بوده است و همین وضع را با اندک تحقیق در سایر لهجاتِ محلّی ایران نیز- می‌توان یافت…» (تاریخ ادبیّات در‌ایران، ج ۱ ، ص،۱۴۵) چنان که من بنده در لهجة کرمانی به همین نکته یعنی اصالت و عَدمِ تغییر بعضی از واژگان قدیم محلّی پی بُرده و ۲۴ سال پیش، در مقالة (واژه‌ها و اصطلاحات کُهن فارسی) به صراحت  هر چه تمامتر نوشته است:

«… برخی از لُغات و ترکیبات اصیل پارسی… در قرون و اعصار گذشته برای فرهیختگانِِ ایرانی، واژه‌ها و الفاظی متداول و مُصطلح بوده… و هم اکنون در لهجة تخاطُب اهالی بعضی از شهرهایِ ایران زمین (مانند کرمان) به کار می‌رود و از لحاظ ادبی نیز ارزشمند است.

نتایج اقدامات عمرانی موفق ترین شورای شهراستان فارس

زرقان و چشم انداز توسعه پایدار

   شیراز ـ زینب کارگر: شورای اسلامی شهر زرقان در طول چهار سال گذشته یکی از موفق ترین شوراهای استان فارس بوده و اقدامات مؤثری در زمینه های فرهنگی، ورزشی و رفاهی، حفظ محیط زیست، ایجاد اشتغال و رفع مشکلات شهر با بهره گیری از کمک و مشارکت خیرین منطقه انجام داده است.زرقان با ۸۰۵ کیلومترمربع وسعت ازنظر تقسیمات کشوری بخش محسوب می شود و تابع فرمانداری شهرستان شیراز است. جمعیت کل بخش ۵۵هزار نفر و جمعیت شهر زرقان بیش از ۳۰هزار نفر می باشد. این شهر در فاصله ۲۵کیلومتری شمال شرقی شیراز و در مسیر جاده اصلی شیراز ـ اصفهان واقع شده است. در حال حاضر وجود ۵۰ واحد کارخانه و کارگاه بزرگ و کوچک دولتی، خصوصی وتعاونی از جمله پالایشگاه، کاشی و سرامیک حافظ، صنایع شیمیایی سینا، شهرک صنعتی آب باریک، صنایع شیمیایی فارس، لعابیران، شیر پاستوریزه و… که بیش از ۱۲‎/۵درصد از کل صنایع استان را شامل می شود زرقان را به قطب صنعتی فارس تبدیل کرده است.در زمینه تولید محصولات دامی و کشاورزی نیز در این بخش بیش از ۴۵تن شیر در روز، صدها تن گوشت قرمز، بیش از هشتاد هزار تن گندم و دهها تن ذرت، چغندرقند و انگور در سال تولید می شود.اما جای تعجب است که با وجود بخشهای فعال کشاورزی، دامپروری و صنعتی در زرقان، بیکاری جوانان همچنان یکی از معضلات اصلی این بخش به شمار می آید به طوری که براساس آمار ارائه شده توسط اداره کار و امور اجتماعی زرقان در حال حاضر، تعداد ۵هزار و ۹۸۳نفر بیکار هستند که از این تعداد ۵هزار و ۹۲نفر مرد و ۸۹۱ نفر زن می باشند و ۸۰درصد از آنها بین ۲۱ تا ۳۰سال سن دارند.رئیس شورای اسلامی شهر زرقان با بیان اینکه تنها ۲۵ تا ۳۰درصد از نیروهای کار شاغل در کارخانجات و شرکتهای صنعتی زرقان را افراد بومی تشکیل می دهند گفت: متأسفانه مسؤولان و صاحبان کارخانجات که اغلب غیربومی هستند به دلیل کمبود امکانات در زرقان معمولاً به همراه مواد اولیه، نیروی کار مورد نیاز خود را نیز از شیراز یا مرودشت و یا به سفارش سازمانهای مختلف تأمین می کنند و تمایلی به به کارگیری نیروهای بومی ندارند و در بخش کشاورزی نیز به دلیل مکانیزه بودن پتانسیلی برای جذب این نیروها وجود ندارد.

مهندس فضل الله نعمت الهی تشکیل جلسات متعدد با مدیران صنایع به منظور به کارگیری نیروهای بومی، تلاش و حمایت در جهت سرمایه گذاری در بخشهای صنعت، کشاورزی و دامپروری، پیگیری استقرار اداره کار و امور اجتماعی جهت هدایت جویندگان کار به مراکز صنعتی و پرداخت وام خوداشتغالی و پیگیری استقرار مرکز آموزش فنی و حرفه ای را از جمله اقدامات شورای اسلامی شهر زرقان در جهت کاهش معضل بیکاری در این بخش خواند. 

صنعتی بودن زرقان علاوه بر مزایا و محاسن موجود، مشکلاتی را نیز برای اهالی منطقه به همراه داشته که مهمترین آن آلودگی زیست محیطی ناشی از فعالیت کارخانجات می باشد به طوری که بسیاری از ساکنین شهر که دارای تمکن مالی نسبتاً خوبی بودند در سالهای اخیر به شهرهای اطراف مهاجرت نموده اند. رفع آلودگی زیست محیطی زرقان به عنوان یکی از خواسته های اصلی مردم از ابتدای فعالیت شورای اسلامی این شهر مورد توجه قرار گرفته و با همکاری اداره کل محیط زیست استان فارس، شورای بهداشت شهرستان شیراز و بخش زرقان و شهرداری اقداماتی مؤثر در این راستا انجام گرفته است.

رئیس شورای اسلامی شهر زرقان در این رابطه اظهار داشت: با تلاش مستمر اعضای شورا، شهرداری وکمیسیون بند۲۰ ماده ۵۵شهرداری رأی قطعی تعطیلی ۶واحد آلوده کننده از جمله چند واحد قیرپزی و یک کارخانه فرآیند کلر صادر شده و به مرحله اجرا درآمد و سایر کارخانجات نیز ملزم به استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب اعم از سیستم هوازی یا غیرهوازی و یا استفاده از فیلتر شده اند.وی افزود: باتلاقهای متعدد و متعفنی که بر اثر فاضلاب کارخانجات در اطراف شهر به وجود آمده بود نیز با پیگیریهای انجام شده توسط شورا خشکانده شد و وجود مخروبه ها در بافت قدیم نیز که یکی دیگر از معضلات زیست محیطی شهر به شمار می آمد پس از تصویب در شورا به وسیله شهرداری برداشته شده است.به گفته نعمت الهی یکی از مشکلات اساسی زرقان طی سالهای گذشته مستقر نبودن ادارات، نهادها و ارگانهای دولتی در این شهر بوده و شهروندان مجبور بودند برای انجام امور اداری خود به شهرهای مجاور مراجعه نمایند که شورای اسلامی شهر زرقان با تلاش زیادی به رفع این مشکل پرداخته و موفق شده در طول دوره فعالیت خود چند اداره و ارگان از جمله ادارات کار و امور اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، ثبت احوال، مرکز آموزش فنی و حرفه ای، دانشگاه آزاداسلامی، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دادگاه و مرکز اورژانس را در این شهر مستقر نماید.جلب مشارکت خیرین و کمکهای مردمی همچنین از دیگر موفقیتهای چشمگیر شورای اسلامی شهر زرقان است. نعمت الهی در این زمینه اظهار داشت: اعضای شورای اسلامی شهر در راستای انجام فعالیتهای فرهنگی، مردم را تشویق به احداث دانشگاه آزاد اسلامی در زرقان نمودند و شهروندان نیز با اعتماد به گفته های اعضای شورا مبنی بر اینکه راه اندازی دانشگاه به نفع مجموعه شهر می باشد مشارکت مؤثری ازخود نشان دادند به طوری که ساختمان تعیین شده برای استقرار دانشگاه آزاد که حدود ۳۵۰میلیون ریال قیمت گذاری شده بود توسط صاحب آن ۴۰درصد تخفیف داده شد و پس از خرید ساختمان از محل کمکهای مردمی، سایر خیرین برای خرید تجهیزات مورد نیاز دانشگاه علاوه بر کمکهای مادی حتی باغ کشاورزی یا زمین تجاری خود را اهدا نمودند.وی خاطرنشان ساخت: با توجه به اینکه کمبود امکانات بهداشتی و درمانی یکی از مشکلات اصلی زرقان می باشد و امکاناتی که ۴۰سال پیش برای جمعیت هشت هزار نفری آن ایجاد شده بود به همان صورت باقی مانده است، یکی از خیرین شهر به نام حاج ابراهیم انتظاری به احداث یک بیمارستان ۳۲تختخوابی در زرقان اقدام نموده و تاکنون مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال جهت این بیمارستان در حال ساخت اهدا نموده است.رئیس شورای اسلامی شهر زرقان، تأمین فضای آموزشی شهر با ساخت ۱۰واحد آموزشی، ساخت خوابگاه شبانه روزی دخترانه برای دانش آموزان روستایی و فونداسیون سالن ورزشی ۱۲۰۰نفره را از دیگر اقدامات انجام گرفته توسط خیرین این شهر معرفی کرد.وی در زمینه اقدامات فرهنگی ورزشی شورای شهر زرقان گفت: تصویب تأسیس فرهنگسرای سرو وابسته به شهرداری، تصویب احداث ساختمان کتابخانه عمومی توسط شهرداری و اهدای آن به کانون مذکور و تصویب احداث استخر سرپوشیده به منظور ایجاد فضای ورزشی توسط شهرداری که هم اکنون در حال ساخت می باشد در طول مدت فعالیت شورای شهر انجام شده است.وی در خصوص فعالیتهای عمرانی شورای شهر زرقان اظهار داشت: شورا با ارائه راهکارهای علمی، عملی و قانونی در این باره تلاشهایی را در جهت افزایش درآمد شهرداری انجام داده و نتیجه آن افزایش ۲۵۰درصدی درآمد شهرداری در مقایسه با بودجه سال ۷۸ بوده و به همین نسبت فعالیتهای عمرانی از قبیل ایجاد بولوارها،خیابانها،معابر، توسعه فضای سبز و احیای بافت قدیم در شهر زرقان افزایش یافته است.فضای سبز مناسب و کافی یکی از مواردی است که توجه افراد تازه وارد به شهر زرقان را به خود جلب می کند. مهندس خاتمی، شهردار زرقان در این زمینه گفت: شهرداری با همکاری بسیار خوب مردم و همت شورای اسلامی شهر که توجه خاصی به گسترش فضای سبز از خود نشان داده اند فعالیتهای گسترده ای را در این زمینه انجام داده و سرانه فضای سبز را دراین شهر به ۱۴‎/۶ مترمربع رسانیده است و این در حالی است که سرانه استاندارد بین المللی فضای سبز شهری ۱۵مترمربع می باشد.در گفت وگویی که با چندتن از شهروندان زرقان انجام گرفت این افراد خواستار ارتقای بخش زرقان به شهرستان، رفع آلودگیهای زیست محیطی، بهبود وضعیت آب آشامیدنی، ایجاد امکانات کمک آموزشی، ورزشی و فرهنگی و تفریحی جهت نوجوانان و جوانان و راه اندازی یک شعبه بانک مسکن به منظور رفاه حال شهروندان متقاضی وام مسکن شدند. زرقان فاقد شعبه بانک مسکن است و افراد متقاضی وام مسکن باید برای دریافت وام به شعب بانک مسکن واقع در شیراز یا مرودشت مراجعه کنند.

تراکم در شهر ها

 تراکم عبارت است از نسبت تعداد جمعیت به میزان معینی از زمین که معمولا در شهرها به هکتار بیان میشود. یکی از اهداف اصلی برنامهریزی شهری، رسیدن به وضعیتی است که انواع امکانات و فضاهای شهری به اندازه کافی و به نحوه مطلوب در دسترس شهروندان قرار گیرد و آنان با کمترین مشکل به انواع امکانات شهری دسترسی داشته باشند.

حصول این امر، با ایجاد تعادل منطقی بین جمعیت و امکانات صورت میگیرد. تراکم بیش از حد جمعیت در بخشی از شهر این تعادل را از بین میبرد. علاوه بر این ایجاد سروصدا و نارسایی های روانی، گرانی قیمت زمین و اجاره خانه، بزهکاری و جنایت، امکان مخاطرات بهداشتی و مواردی از این قبیل از تبعات آن است. در مقابل، تراکم بسیار پائین نیز مشکلاتی از قبیل بالا رفتن هزینه خدماترسانی در زمینههای شبکه معابر، تاسیسات زیربنایی (آب، برق، گاز و تلفن) و خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی و غیره میشود. بنابراین رسیدن به تراکم معقول، منطقی و نظارت بر آن در شهرها از اهمیت بالایی برخوردار است. تراکم مسکونی را میتوان به دو نوع خالص و ناخالص تقسیم نمود. گرچه بین برنامه ریزان شهری کشورهای مختلف بر سر تعریف تراکم مسکونی خالص و ناخالص، اتفاق نظر وجود ندارد، ولی توصیف قابل قبول این است که منظور از تراکم مسکونی خالص، نسبت تعداد جمعیت به اراضی ای است که صرفا به خاطر سکونت در نظر گرفته شده باشد و مقصود از تراکم مسکونی ناخالص، نسبت تعداد جمعیت به کل اراضی ای است که به مصرف واحدهای مسکونی و نیازمندی های وابسته به آن رسیده است.

www.asrehjadid.ir