مزیت روغن مایع نسبت به روغن جامد

روغن جامد از چربیهای گیاهی و غیراشباعی بدست آمده است که در ابتدا به صورت مایع هستند این روغن مایع در فرآیند هیدروژناسیون به صورت جامد در می آید. هیدروژنه کردن چربی ها امکان نگهداری آنان را بالاتر می برد و از فاسد شدن روغن در دمای بالا جلوگیری می کند بعلاوه بسته بندی و حمل و نقل روغن جامد آسان تر است و در موقع پخت و پز گرمای بیشتری را می تواند تحمل نماید و دیرتر می سوزد اما هضم روغن جامد برای بدن مشکل تر می باشد. روغن نباتی جامد به دلیل داشتن چربی های اشباع شده در مقایسه با روغن خوراکی مایع بیشتر موجب مسدود شدن عروق می شود و خطر حملات قلبی را بالاتر می برد. در حین پروسه هیدروژنه شدن نیز تركيبات غيرعادی ديگری به نام اسيدهای چرب ترانس در روغن جامد بوجود می آيند که سرطان زا می باشد.هر چه ميزان اسيدهای چرب اشباع و اسيدهای چرب ترانس در یک نوع روغن كمتر باشد، آن روغن از نظر تغذيه ای سالم تر است. اسیدهای چرب ترانس موجب افزایش کلسترول بد خون می شوند.

کسانی که روغن نباتی جامد مصرف می کنند بیشتر از کسانی که روغن مایع مصرف می کنند در معرض خطر حمله قلبی می باشند.

روغن مایع از روغن جامد بهتر و سالم تر است زیرا روغن مایع بهتر و آسان تر جذب بدن می شود و روغن جامد دیر هضم می باشد در واقع روغن جامد در دمای ۳۷ درجه در داخل بدن به صورت جامد باقی می ماند. روغن جامد به جذب کلسترول بیشتر از روغن مایع کمک می کند و میزان کلسترول خون را بالاتر می برد بالا رفتن کلسترول امکان حملات قلبی را در افراد افزایش می دهد.

روغن های مایع اسید های چرب غیر اشباع هستند و روغن های جامد در پروسه تبدیل روغن مایع به جامد به اسیدهای چرب اشباع شده تبدیل شده اند و برای سلامت شخص مضر می باشند.

روغن ها و چربي ها نقش مهمي در تغذيه ما دارند . اگر چه مصرف زياد آنها خطر اضافه وزن و بيماري هاي قلبي و عروقي و بعضي از انواع سرطان ها را افزايش مي دهد، ولي وجود مقدار كافي از روغن و چربي در رژيم غذايي براي سلامت بدن ضروري است. روغن هاي گياهي مايع با دارا بودن مقادير كافي از اسيدهاي چرب غير اشباع و نداشتن كلسترول ، مناسب تر از روغن جامد هستند.

براي سرخ کردن مواد غذايي، هيچ وقت از روغن مايع استفاده نکنيد ، زيرا سريعاً اکسيده شده و توليد مواد سرطان زا مي کنند. براي سرخ کردن از روغن مخصوص سرخ کردني و در صورت نداشتن، از روغن جامد استفاده کنيد.لازم به ذكر است كه روغن هاي نباتي جامد ابتدا به صورت مايع هستند و در كارخانه هاي توليد روغن براي بالا بردن مقاومت، آنها را هيدروژنه يا جامد مي كنند . در اين فرايند اسيدهاي چرب روغن، اشباع شده و به همين دليل به اين روغن ها اشباع شده مي گويند. روغن هاي جامد مدت بيشتري قابل نگهداري هستند، حرارت را بهتر تحمل مي كنند و علاوه بر اين به نور حساس نيستند، ولي به دليل داشتن اسيدهاي چرب اشباع براي سلامت بدن زيان آورند. چربي هاي اشباع در ايجاد بيماري هاي قلبي-عروقي، سکته قلبي و افزايش چربي هاي خون نقش زيادي دارند. علاوه بر اين، جريان هيدروژنه كردن اسيدهاي چرب ترانس هم كه ضرر مضاعفي براي سلامت دارد، در اين روغن ها بوجود مي آيد. اسيدهاي چرب ترانس در ايجاد سرطان نقش دارند. به همين دليل روغن هاي جامد اگر چه براي سرخ كردن در حرارت زياد، بهتر از روغن هاي مايع معمولي هستند، اما بطور كلي در ليست غذاهاي خطرناك قرار مي گيرند.اخيراً صنايع توليد روغن، تلاش مؤثري را براي توليد روغن هاي كم ترانس شروع كرده اند. اين روغن ها بصورت نيمه جامد هستند(مثل روغن مخصوص سرخ کردني) و گاهي اوقات يكنواخت نبوده و قسمت مايع در روي ظرف روغن بيشتر است. اگر شكل ظاهري روغن بدين صورت بود، دليل بر فساد روغن نيست و بهتر است آن را قبل از مصرف كاملاًَ هم بزنيم. هر چه ايزومر ترانس روغن كمتر باشد، روغن سالم تر است، ولي كمتر حرارت را تحمل مي كند. بنابراين از روغن هاي مايع براي سرخ كردن مواد غذايي با درجه بالا استفاده نكنيد.