کاربرد ضرب در زندگی

کاربرد ضرب در زندگی

ریاضیات علم بسیار مهمی می باشد وبه خاطر همین اهمیت آن را زیر بنای تمام علوم می دانند وعلمی را نمی توان یافت که بهره ای از ریاضی ومحاسبات آن در آن علم وجودنداشته باشد. درزندگی همه انسانها از محاسبات ساده ریاضی تا محاسبات پیچیده ریاضی کاربرد دارند وبراساس نیاز شغلی وموقعیتی هر فرد یا مجموعه میزان استفاده از این محاسبات فرق دارد.

یکی از پر کاربرد ترین عملیات های ریاضی در زندگی انسانها چهار عمل اصلی(جمع،ضرب،تفریق ،تقسیم)می باشد.اما دراین مقاله به کاربردهای  ضرب در زندگی  روزمره پرداخته می شود.

ضرب جمع اعداددرتوالی متعدد در ریشه های یکسان ونایکسان  است البته شاید تعریف درستی نباشد اما اگر می خواستیم مثلا جمع عدد دو را ۵۰۰ مرتبه بنویسیم حجم زیادی  اشغال می شد.علاوه برآن زمان زیادی هم خرج میشدبنابراین ضرب در زندگی ساده کردن بسیاری از مسایل را ممکن می سازد.کاربرد های ضرب در بسیاری از مشاغل  نیز است. مثلا درهنگام فروش مرکبات،برای بدست آوردن  وزن خالص بار از ضرب   استفاده می شود.

در علوم نیز  در علوم کامپیوتر می توان مثال زد.در بحث داده ها مبحث ضرب دودویی می توان ردپای  ضرب را دید .

یکی از پرکاربرد ترین مکانهای  استفاده از ضرب را می توان در فروشگاه های موادغذایی وخوراکی وبقالی ها دانست.البته این دارای پیشینه ای کهن در ایران است چرتکه ابزار قدیمی دراین امر می باشد در محاسبات فروشگاهی بیشترین کاربرد را جمع وضرب دارد هرچند می توان در مراحل بعد نمونه هایی از منها وتقسیم رادید.

در ریاضیات که مباحث گوناگون آن کم وبیش می توان ردپای  ضرب رادید.ماتریسها که بخش قابل ملاحظه ای از ریاضی است عملیات ضرب درآن کاربرد دارد البته در احتمالات،آمار ،محاسبات دقیق و… هم می توان ضرب دید.ضرب درادبیات نیز کاربرد دارد می توان مثالهای زیادی از  کاربرد ضرب در ادبیات ومثالها وشعرها دید.

در شیمی  در محاسبات فرمولی ان  می توان کاربرد ضرب دید در زیست شناسی در تقسیم سلولی ضرب کاربرد دارد.در صنایع فضایی برای محاسبه تعداد قطعات و..کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *